ESK karkas et satışına başladı

Et ve Süt Kurumu (ESK), kırmızı et ve yemek sanayine yönelik dondurulmuş çeyrek karkas sığır eti satışlarına başladı.

ESK karkas et satışına başladı

ESK Genel Müdürü Kasım Piral, dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda artan kırmızı et talebine cevap vermek amacıyla sadece şarküteri ve yemek sanayine, dondurulmuş karkas sığır satışı başlattıklarını ve sektöre uygun fiyata kırmızı et tedariği sağladıklarını ifade etti. Bu süreçte ithal edilecek etlerin helal kesim standartlarına uygun ve birinci sınıf dana eti olacağını vurgulayan Piral, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca denetlenerek onay verilen kesimhanelerden elde edilen etlerin ithalatına izin verildiğini belirtti.

KAİDELERE UYULACAK

Piral, kesimlerde islami kaidelere riayet edildiğini ve kesimlerin müslüman kasaplar tarafından yapıldığını dile getirdi. Piral, ”Sığır karkas et ithalatı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onay verdiği AB ülkelerinden, helal kesim sertifikası almış kesimhanelerde, yine Bakanlığımız veteriner hekimleri ve ESK veteriner hekimleri kontrolünde gerçekleştiriliyor. Çalışma koşullarını yerinde kontrol eden veteriner hekimlerimiz tarafından seçilip onaylandıktan sonra hayvanların kesimine izin verilmekte ve sığırların kesim öncesi, kesim ve kesim sonrası muayeneleri gerçekleştirilmektedir” dedi.

AYLIK 200 TON SINIRI

Piral, Avrupa Birliği’nde mevzuat gereği çiftlik hayvanlarının beslenmesinde işlenmiş hayvansal proteinlerin kullanımının yasak olduğunu hatırlattı. Kasım Piral, ‘Dolayısıyla ithal edeceğimiz sığır karkaslarının beslenme koşullarıyla ilgili olumsuz haberlere de itibar edilmemelidir. Bu standartlarda kesimler gerçekleştirilip, sığır etleri şoklanacak ve soğuk zincir kurallarına uygun şekilde ülkemize getirilerek şarküteri ve yemek sanayinde kullanıma sunulacak’ diye konuştu. Dondurulmuş karkas sığır eti kilogram fiyatı 21,5 liradan satışa sunuluyor. Firmalar, ESK’dan aylık maksimum 200 ton et alabiliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X