Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir için adli kontrol talebi

KPSS-2010’daki kopya skandalı soruşturmasının şüphelilerinden ÖSYM eski Başkanı Ali Demir’in yurtdışına çıkışı mahkeme tarafından yasaklandı, haftada 2 gün karakola imza vermesi kararlaştırıldı.

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir için adli kontrol talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2010’daki KPSS’de usulsüzlük iddialarına ilişkin “kopya skandalı” soruşturması kapsamında ifadesi alınan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir’in, adli kontrol uygulanması talebiyle sevk edildiği nöbetçi hakimlik tarafından yurt dışına çıkışı yasaklandı. 

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın ‘görevi kötüye kullanmak”, “devlet memurunun resmi belgede sahteciliği” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlarından ‘şüpheli’ gördüğü Ali Demir, nöbetçi Ankara Sulh Ceza Hakimliği kararıyla haftada 2 gün karakola giderek imza da verecek. 

 

ALİ DEMİR: HAK ETMEDİM

 

Adliye çıkışında gazetecilere konuşan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir, ‘Görevi devrettiğimiz 29 Mart 2015’e kadar ÖSYM yönetimi olarak birinci önceliğimiz sınav güvenliği olmuştur. Bunun için gayret ettik ve yaptığımız sayısız uygulamalarla, her adaya farklı soru kitapçığı, soru havuzlarının oluşturulması, salonlara kamera uygulanması, tüm araçların ve salonların takip edilmesi de dahil olmak üzere bütün çalışmaları sınav adaletinin tesis etmek için yaptık. Bütün bunları yaptıktan sonra bizden önce vaka olmuş. Bizim hiçbir dahilimiz olmayan bir konuyla suçlanmak bize ağır gelmiştir. Tüm kamuoyuna bildiriyorum, bütün çalışmamız sınav adaletini, sınav güvenliğini sağlamak içindir. Böyle bir ifadeye çağrılmayı dahi hak etmediğimizi düşünüyorum’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X