Eski PEGIDA Sözcüsü Oertel dernek kurdu

PEGIDA hareketinin sözcülüğü görevinden ayrılan Oertel, “Avrupa İçin Doğrudan Demokrasi” derneğini kurdu.

Eski PEGIDA Sözcüsü Oertel dernek kurdu

Almanya’nın Dresden kentinde geçen yıl ekim ayında ortaya çıkan “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketinin sözcülüğü görevinden ayrılan Kathrin Oertel, ‘”Avrupa İçin Doğrudan Demokrasi” adlı yeni bir dernek kurdu.

Oertel, Dresden kentinde düzenlediği basın toplantıda, “Avrupa İçin Doğrudan Demokrasi” derneğinin kendisini, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in başında bulunduğu ve merkez sağda yer alan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin sağında konuşlandıracağını söyledi.

Derneğin “vatandaşa yakın” ve “muhafazakar” olacağını ifade eden Oertel, “Biz PEGIDA’ya karşıt bir oluşum değiliz” dedi.

Oertel, derneğin, PEGIDA’nın gösteri düzenleyeceği günlerde kesinlikle etkinlik yapmayacağını vurgulayarak bundan dolayı Dresden kentinde gelecek pazar için gösteri planladıklarını kaydetti.

Göçmen ve iltica konularının yeni oluşumda da rol oynayacağını ifade eden Oertel, koydukları hedeflere yönelik çalışmaları sürdüreceklerini, temel hedef olarak “her alanda doğrudan demokrasiyi” talep ettiklerini belirtti.

Oertel, avro karşıtı “Almanya için Alternatif” (AfD) partisine üyelik başvurusunda bulunduğu ve bunun reddedildiği yönündeki haberleri de yalanladı.

Açıklamayı, PEGIDA hareketinden ayrılan diğer beş kişinin yerine de yaptığını ifade eden Oertel, PEGIDA’dan ayrılma sebepleri olarak, bu hareketin Leipzig’deki uzantısı LEGIDA ile PEGIDA derneğinin eski başkanı Lutz Bachmann’ın bundan sonra da organizasyon ekibinde yer alıp almamasıyla ilgili tartışmaları gösterdi.

PEGIDA’nın kurucusu Bachmann, Adolf Hitler’in saçını ve bıyığını taklit ettiği fotoğrafını ve yabancı düşmanlığı içeren ifadelerini sosyal paylaşım sitesinden paylaştığının ortaya çıkması ve Dresden Savcılığı’nın soruşturma başlatması üzerine görevinden istifa etmişti. Ardından ortaya çıkan yönetim krizinde hareketin sözcüsü Oertel ve organizasyon ekibinden beş kişi PEGIDA’dan ayrılmış ve bunlar, yeni bir dernek kurulması yönünde karar almıştı.

Dresden kentinde 20 Ekim’de 350 kişilik PEGIDA grubu gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Grubun 12 Ocak’ta yaptığı gösteriye 25 bin, 25 Ocak’taki son gösteriye ise 17 bin 300 kişi katılmıştı. 19 Ocak’taki gösteri Bachmann’a terör saldırısı yapılacağı tehdidi üzerine iptal edilmişti. PEGIDA’nın bugün için planlanan gösterisi, yönetimdeki istifalar sebebiyle iptal edilmiş, bir sonraki gösteri 9 Şubat’a çekilmişti.

Ülkenin diğer kentlerinde de yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig’de LEGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu. Aşırı sağcı oluşumların da içinde bulunduğu bu gruplar, bulundukları kentlerde gösteri yapıyorlar.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X