Eskikaraağaç’ta Kuş Konferansı

‘Leylek Köyü’ Eskikaraağaç Mahallesi, Karacabey Belediyesi ve Doğa Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen 18. Ulusal Kuş Konferansı’na evsahipliği yapıyor. 3 gün sürecek konferansa araştırmacılar, kuş gözlemcileri ve doğa bilimcileri de katılacak.

Eskikaraağaç’ta Kuş Konferansı

AYHAN FİDAN

Karacabey Belediyesi ve Doğa Derneği işbirliği ile ‘Leylek Köyü’ Eskikarağaç Mahallesi’nde gerçekleştirilecek 18. Ulusal Kuş Konferansı başladı.

Her yıl farklı şehirlerde düzenlenen konferansa araştırmacılar, akademisyenler, kuş gözlemcileri, doğa bilimcileri ve doğaseverler yoğun ilgi gösteriyor. 10 oturumda 44 konuşmacı yeralacak. Kuşlar ve doğa ile ilgili araştarmaların anlatılacağı konferans süresince çeşitli eğitimler verilecek ve son gün Longoz Ormanları gezilecek. Konferansın ilk gününde kuşlar ve doğanın korunması ile ilgili yapılan çalışmalar ele alındı. Prof. Dr. İsmet Arıcı ve eşi doğa gönüllüsü Franziska Arıcı ile birlikte doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, ‘Leylek Köyü’ Eskikaraağaç Mahallesi’ndeki leylekler için yaptıkları çalışmalardan ve ilçedeki doğa hakkında sunum yaptı.

Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç, Uluabat Gölü içerisinde yer alan Eskikaraağaç Mahallesi’nin ülkemizde leylek koruma çalışmalarının başladığı ve en başarılı olduğu yer olduğunu söyledi. Kılıç, ’12 yıldır her yıl leylek festivali düzenlenen Eskikaraağaç Mahallesi bize kuşlarla birlikte uyum içinde yaşanabileceğini gösteriyor. Konferansta bu yıl, Uluabat Mahallesi ve leylekler, coğrafya ve kuşlar, türler, kuşlar için aktivizm, doğa kültürü ve kuş fotoğrafçılığı bulunuyor. Konferansın amacı kuşaklar arası tecrübeyi, bilgiyi ve görgüyü aktarabilmek. Sadece kuş gözlemcilerini değil, doğanın korunmak zorunda olmadığı bir gelecek için emek veren bütün doğa severleri buluşturabilmek’dedi.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da, ‘Göreve geldiğimizden buyana kendimize bir yol haritası belirledik. ‘3T’ tarım, turizm ve teknoloji vizyonu olması gerekir dedik. Karacabey’de turizm adına başka ne olabilir, dedik? İlk olarak bunları Karacabeylilere tanıtalım istedik. Daha sonra Bursa’ya ve Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X