ESK’ya besi hayvanı ithalatı yetkisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, canlı hayvanın besi amaçlı ithal edilmesi yetkisini Et ve Süt Kurumu’na (ESK) vermeyi düşündüklerini söyledi.

ESK’ya besi hayvanı ithalatı yetkisi

Çelik, dün, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne Ayhan Karayama’nın getirildiğini anlatan Çelik, yeni yönetim ile beraber yeni bir döneme girildiğini ve birkaç konuda değişikliklerin yaşanacağını ifade etti. 

Yönetim kurulu kararlarını da aktaran Çelik, ”Artık Tarım Kredi Kooperatifleri kamuoyunda maaşlar, huzur haklarıyla değil çiftçiye hizmetleri ile gündeme gelen bir kurum haline gelmiş olacak. Yönetim kurulu bir standart getiriyor. Diyor ki ‘Maaşlar şu noktayı aşamaz, genel müdürün maaşı, müdür yardımcılarının maaşı şunu aşamaz.’ Müdürler, müdür yardımcıları, genel müdürler ve personel olarak bir maaş skalası belirlenecek” dedi.

TASFİYE KARARI

Önemli bir kararın da şirket sayısı ve faaliyetleri konusunda alındığını anlatan Çelik, Tarım Kredi’nin bünyesinde iştirak olarak 13 şirketin bulunduğunu, alt şirket olarak ifade edilen şirket sayısının da 13 civarında olduğunu bildirdi. Çelik, bunların arasında rekabetçi olamayanlar, karlılık sorunu yaşayanlar, birleşmesi uygun bulunanların tek tek ele alınacağını, şirket sayısında ciddi bir azalma olacağını vurgulayarak, ”Şu anda verimsiz şirketlerin tasfiyesi yoluna gidilmesi kararı alındı” diye konuştu.

MALİYETLER DÜŞÜRÜLECEK

Bakan Çelik, girdi maliyetleri konusunda da yeni uygulamalara geçileceğini vurguladı. Damızlık, tohum, ilaç ve gübre gibi üreticilerin doğrudan kullandığı girdilerde maliyetlerin düşürülmesi çalışmalarının hızlandırılacağını dile getiren Çelik, böylelikle üreticilerin bu ürünlere daha uygun şartlarda erişebileceğini ifade etti.

ETTE ÜRETİM GİRDİLERİ DÜŞECEK

Bakan Çelik, ESK’nın nisanda Bosna Hersek’ten alınacak kırmızı etle ilgili ihale düzenlemesinin söz konusu olacağını belirterek, şöyle devam etti: ”ESK, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı açıklayacağız, yurt dışından canlı besi hayvanı getirilmesi ile ilgili yetkiyi alma konusunda çalışmalarımız var. Kısa süre içerisinde, netleşince, canlı hayvanın besi amaçlı getirilmesi görevini ESK’ya vermeyi düşünüyoruz. İnşallah karar yayınlanınca ülke içindeki talepler ESK tarafından alınacak ve hayvanlar Türkiye’ye getirilecektir. Bu dışarıda rekabeti düşürücü, şu anda çok yoğun olan rekabet ortamını lehimize dönüştürecek bir adım. Bu bakış açımızın ette üretim girdilerinin düşmesinde çok etkili olacağı inancı içindeyiz.”

GENEL MÜDÜR ÜCRETİ 100 BİNDEN 30 BİN LİRAYA DÜŞECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Tarım Kredi’de huzur hakkı gibi yan gelirlerle 100 bin liraya varan Genel Müdür ücreti 25-30 bin liraya, Tarım Kredi şirketlerindeki genel müdür ücretleri de 50-60 bin liradan 15-20 bin liraya indirilecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X