Esnaf erteleme istiyor

Esnafı içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtaracak bir el uzatılması gerektiğini belirten ESDER Başkanı Çelikus, ”Ticaretimizin yapı taşı olan bu kesime can suyu vermeliyiz’ dedi.

Esnaf erteleme istiyor

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, esnafı zor durumda bırakan bazı ödemelerin gelecek yıla ertelenmesi, bazılarının da en az üç ay süreyle dondurulması önerisinde bulundu.

Çelikus, dün yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının son dönemde esnaf ve sanatkarlara yönelik önemli girişimleri olduğunu belirterek, esnafın alışveriş merkezleri ve hızlı tüketim marketlerinin yanı sıra son terör olayları dolayısıyla ciddi sıkıntı yaşadığını ifade etti. Darbe girişiminin tüm vatandaşlarla birlikte esnafın da gayretleriyle boşa çıkarıldığına dikkati çeken Çelikus, ‘Milletçe yekvücut olduğumuz bugünlerde, ekonomimizin, ticaretimizin yapı taşı olan esnafı içinde bulundukları ekonomik darboğazdan kurtaracak bir el uzatmalı, esnafımıza can suyu vermeliyiz’ değerlendirmesinde bulundu.

CANIMIZI HİÇE SAYDIK

Çelikus, bu kapsamda hükümetin hazırladığı iyileştirmelerin yanı sıra kısa vadede etkisini gösterecek bazı önlemlere daha ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şunları kaydetti: ‘Önümüzdeki üç aylık SGK ödemeleri ile bu ay ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisinin ikinci taksiti gelecek yıla ertelenmeli. Esnafın kredi taksitleri en az 3 ay süreyle dondurulmalı ve bundan doğacak faizin ödemesi devlet tarafından karşılanmalı. Ticaretin canlanması için esnaf ve vatandaşın kredi kartı borçları 3 ay süreyle dondurulmalı. Sokaklarımızın, mahallemizin gözü kulağı olan esnaf nasıl ki gerektiğinde Ahilik düsturunca ülkenin selameti için varını yoğunu ortaya koyduysa, canını hiçe sayarak vatanı için öne çıktıysa, biz de esnafımızın derdine çare aramayı görev addetmeliyiz.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X