Esnaf hafta sonu harcı ödemesin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı belediyelerin, dükkanını pazar günü açmak isteyen esnaflardan hala ruhsat harcı talep ettiklerini belirterek, esnaf ve sanatkarların hafta sonu harcı ödemesine gere

Esnaf hafta sonu harcı ödemesin

Palandöken, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 29 Ocak 2015’te yürürlüğe giren ‘Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a atıfta bulunarak, bu kanunla pazar günü dükkanını açmak isteyen esnaflardan alınan hafta tatili ruhsat harcının kaldırıldığını belirtti. Bazı belediyelerin dükkanını pazar günü açmak isteyen esnaflardan hala ruhsat harcı talep ettiğini kaydeden Palandöken, ”29 Ocak 2015 tarihinden sonra hiçbir esnaf ve sanatkarımızın pazar günü dükkanını açması için ruhsat harcı ödemesine gerek yok” ifadesini kullandı.

İADESİNİ TALEP EDİN

Palandöken, hafta tatili ruhsat harcını yıllık olarak ödeyen esnafın, bu harcın ocak ayı hariç geriye kalan 11 ay için iadesini belediyelerden talep etme hakkına sahip olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili mahkeme kararına dikkati çeken Palandöken, ”Davanın kabulü ile işlemin iptaline ve 11 aylık harcın iadesine karar verildi. Ayrıca, ruhsat harcı ödemeden dükkanını açan esnaf ve sanatkara belediyelerce kesilen para cezaları da iptal edilmelidir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X