Esnafa yol haritası

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf ve sanatkarın rekabet güçlerini artıracak uygulanabilir bir vizyon ortaya koymak hedefiyle başlattıkları ‘Esnaf ve Sanatkar Özelinde Sektör Analizleri Projesi’nin tamamlandığını bildirdi.

Esnafa yol haritası

Projenin üniversite iş birliğiyle yürütüldüğünü ve alanında ilk olma özelliği taşıdığını dile getiren Tüfenkci, ülke genelinde faaliyet gösteren 1,7 milyon esnafın mevcut durumunu, sorunlarını tespit etmeyi ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmayı hedefleyen projenin sektörde yapılmış en kapsamlı ve sistematik çalışma olduğuna işaret etti. Tüfenkci, esnaf ve sanatkarların ekonomik koşullara ayak uydurabilmeleri için uzun vadeli, gerçekçi ve sürdürülebilir politikalarla desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

SORUNLARA IŞIK TUTACAK

Tüfenkci, çalışmaya esnaf ve sanatkarın rekabet güçlerini artıracak uygulanabilir bir vizyon ortaya koymak amacıyla başladıklarını dile getirerek, ”Çalışma, sektördeki esnaf ve sanatkarların rekabet, vergi, finansman, sosyal güvenlik, mesleki eğitim, mesleki örgütlenme, iş sağlığı ve güvenliği, işe başlangıç süreçleri gibi pek çok alanda karşılaştıkları sorunlara ışık tutacak nitelikte. İnanıyorum ki zaman içinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla proje sonuçlarını tek tek hayata geçireceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Çalışmada, esnaf ve sanatkarın rekabet gücünün artırılması için önerilerin de sunulduğunu aktaran Tüfenkci, yapısal sorunların çözümü için kamu kurumlarınca yapılması gerekenlerin de yer aldığını ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X