Esnafın telif sıkıntısı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 38. Meslek Komitesi Başkanı Galip Sakder, Yargıtay’ın umuma açık işletmelerde radyo ve televizyonlardan müşterilere yönelik dinletilen müzik yayınlarına ilişkin kararının esnafı zora soktuğunu söyledi.

Esnafın telif sıkıntısı

Sakder, meslek komitesi üyeleri ile birlikte Oda hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında, çok sayıda işletmeye bilgilendirme olmadan polis denetimlerinin yapıldığını, bu durumun da işyeri sahiplerini zor durumda bıraktığını kaydetti. Telif hakları gösterilerek işyerinde müşterilerine hizmet veren esnafa TV ve radyo üzerinden müzik dinlettiği için yapılan uygulamaya son verilmesini isteyen Sakder, “Biz telif hakkına asla karşı değiliz. Ancak ortada Yargıtay’ın da aldığı bir karar var. Telif hakkı konusunda kalıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var” dedi.

 

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Galip Sakder, Telif Hakları Kanunu’na dayandırılarak yapılan uygulamaların Yargıtay 19. Ceza Dairesi’nin kararıyla durdurulduğuna dikkat çekti. Bursa başta olmak üzere Türkiye genelindeki işletme sahiplerinin karara sevindiğini işaret eden Sakder, Yargıtay kararının emsal niteliğinde olduğunu savundu. Sakder, “Karar ile TV ve radyo üzerinden umumi açık yerlerde müzik yayını yapılmasına izin veriliyor. Ancak flash bellek ve CD üzerinden müzik yayını bu kapsam dışında. Bu konuya dikkat edilmesi lazım” şeklinde konuştu. 

KONUYU GÜNDEMDE TUTTUK

38. Meslek Komitesi olarak daha önce BTSO’da toplantılar düzenlediklerini ve bazı kamu kurum yöneticilerine de konuyu ilettiklerini dile getiren Sakder, şöyle devam etti: “Çünkü bu konuda komite üyelerimizden yoğun talepler geliyor. Biz de bu konunun takipçisi olduk. Toplantılarda konunun muhatabı olan ve piyasadaki kuruluşları temsil eden ‘Ortak Lisanslama Birimi’ ile de buluştuk. Ayrıca Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşme imkanı sağladık. Yargıtay’ın aldığı bu karar haklı olduğumuzu ortaya çıkartıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X