Esnaftan AVM uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ihtiyaç fazlası Alışveriş Merkezeleri’nin (AVM) esnafa ve millli servete zarar verdiğini bildirdi.

Esnaftan AVM uyarısı
HABERİ PAYLAŞ

Palandöken yazılı açıklamasında, 2015 yılı sonu itibarıyla İstanbul’da 800 bin metrekare, Ankara’da 150 bin metrekare fonksiyonunu kaybeden AVM alanı olduğunu kaydetti. AVM’lerin, ihtiyaçtan fazla yapıldığı için zamanla kapanarak milli servete zarar verdiğine dikkati çeken Palandöken, bir yandan AVM açılıp bir yandan kapatılmasının her yıl 250 ila 300 bin metrekare alanın heba olduğunu, ihtiyaç fazlası yapılanların ise esnafa ve millli servete zarar verdiğini vurguladı.

‘KONTROLSÜZ VE PLANSIZ’

AVM’lerin ihtiyacın çok üstünde ve hızla arttığına işaret eden Palandöken, şunları kaydetti: ”Ülkemizde kontrolsüz ve plansız AVM dikmek moda oldu. 2007’de 145 AVM varken bu sayı 2016’da yüzde 161 artarak 379’a çıktı. Rakamın 2018’de yüzde 18 artış göstererek 448’e çıkması bekleniyor. AVM yatırımları yaklaşık 53,5 milyar dolar değerinde. Yerli ve yabancı sermaye dağılımında yerli yatırımcılarımız alan bazında yaklaşık yüzde 70 oranla önde. Ülkemizde yalnızca 22 ilde AVM yok. İstanbul bu konuda nüfusu gereği de AVM sayısında başı çekiyor. Yapılan hesaplamalara göre bugüne kadar üretilen yaklaşık 12 milyon metre kare AVM’nin yüzde 10’u sistemden çıkmış. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin verilerine göre bu yıl temmuzda AVM’lerdeki ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 azaldı.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X