Ette fiyat düşürme yarışı

Bakanlığın BİM ve A101’de ucuz et satışına başlamasının ardından diğer marketler de fiyatları düşürmeye başladı. Bunun sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, ”Kasabı, üreticiyi, ithalatçıyı rahatsız etmeden dar gelirli kardeşlerimize h

Ette fiyat düşürme yarışı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, diğer marketlerin de et fiyatlarını düşürmeye başladıklarını söyledi.

Fakıbaba, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Et ve Süt Kurumunca (ESK) temin edilerek marketlerde satılacak kıyma ve kuşbaşı için daha önce toplamda aylık 2 bin tonluk miktar belirlediklerini ancak bunu daha sonra 6 bin tona çıkardıklarını söyledi. Kırmızı et fiyatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın üzerinde durduğu bir konu olduğuna dikkati çeken Fakıbaba, ”Bana verilen ilk direktif şudur: ‘Dar gelirli vatandaşlarımın et yemesini kolaylaştırın.’ Bu bağlamda yaptığımız çalışmayı her gün takip ediyorum. Marketlerde sabah saatlerinde tükendiyse yarın tekrar raflara gelecektir” dedi.

EKSİKLİKLER OLABİLİR

İhale şartları uyan iki markette ucuz et satışı yapıldığını dile getiren Fakıbaba, burada 81 ilde şubesi olan firma şartının özellikle konulduğunu anlattı. Diğer marketlerin de et fiyatlarını düşürmeye başladıklarını dikkat çeken Fakıbaba, ”Bu, sevindirici bir olay. Demek ki bakıyorsunuz Bakanlık piyasada regülasyon görevini yapabiliyor, bu onun bir göstergesi. Başarılı bir projedir, inanarak yaptım. Kasabı, üreticiyi, ithalatçıyı rahatsız etmeden dar gelirli kardeşlerimize hizmet verecek bir sistem kurmaya çalışıyoruz, eksiklikler olabilir, daha sonra buna göre de revize edebiliriz” diye konuştu.

KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNE DESTEK YOLDA

Kısa zamanda küçük aile işletmelerine yönelik destek uygulamasını devreye sokacaklarını anlatan Fakıbaba, özellikle kadın üreticileri sigortalı yapabilecek bir sistem getireceklerini söyledi. Fakıbaba, kadın üreticilere belirli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan vereceklerini ifade ederek, gerekirse ahırların bakımının yapılacağını, yeni ahırlar inşa edileceğini bildirdi. Fakıbaba, bu projeyi Cazibe Merkezleri Projesi kapsamında daha önce belirlenmiş 23 il için hayata geçirmeyi planladıklarını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X