Euro Bölgesi’nde temmuz bileşik PMI, ılımlı büyümeye işaret etti

Euro Bölgesi’nin temmuz ayı nihai bileşik PMI verisi, beklentinin üzerine çıkarak 53,2 puana yükselmesine karşın, bölgede mütevazı büyümeye işaret etti.

Euro Bölgesi’nde temmuz bileşik PMI, ılımlı büyümeye işaret etti

Euro Bölgesi’nde, nihai bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuz ayında 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına karşın, bölgede zayıf büyümeye işaret etti.

 

Ekonomi araştırma kuruluşu Markit Economics tarafından yayımlanan verilere göre, Euro Bölgesi nihai bileşik PMI, haziran ayında 53,1 iken temmuzda 53,2 ile son 6 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Bu arada, daha önce yayımlanan öncü veri, 52,9 olarak açıklanmıştı.

 

Euro Bölgesinde nihai hizmet sektörü PMI verisi de haziran ayında 52,8 iken temmuzda 52,9 puana yükseldi. 

 

“Anket 3. çeyreğin başında hala sadece yüzde 0,3’lük ılımlı bir büyümeye işaret ediyor”

 

Markit Başekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin açıklamasında, nihai PMI rakamlarının daha önceki öncü veriye göre biraz daha iyi bir görüntü sunduğunu ve özellikle bölgenin Brexit’ten çok az etkilendiğini göstermesi açısından cesaretlendirici olduğunu dile getirdi. 

 

Williamson, söz konusu verinin artışa rağmen hala bölgede ılımlı büyümeye işaret ettiğini belirterek, “Anket üçüncü çeyreğin başında hala sadece yüzde 0,3’lük ılımlı bir büyümeye işaret ediyor. Böylesine yetersiz bir hızdaki genişlemenin, ECB’nin büyümeyi artırmak için ne yapabileceği ve ne yapması gerektiği konusundaki spekülasyonları körüklemesi kaçınılmaz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

PMI verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme beklentilerine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X