Fabrika gibi okuldan devlete 1 milyon lira vergi

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, son 4 yılda öğrencilerin atölyelerde ürettiği ürünlerin satışından elde ettiği gelirden, 1 milyon lira vergi ödedi.

Fabrika gibi okuldan devlete 1 milyon lira vergi

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, ilk iki yıl teorik bilgiler alan öğrencilere daha sonra okulun atölyelerinde usta-çırak ilişkisiyle pratik eğitim veriliyor. Sahip olduğu teknolojik cihazlar sayesinde Bingöl ve çevre il ve ilçelerindeki firma ve esnafın ihtiyacı olan ürünleri üreten lise, bu ürünlerin satışından gelir elde ediyor. Eğitim sayesinde kalifiye personel olarak yetişen öğrenciler, döner sermayeden kendilerine yapılan ödeme ile okul harçlığını çıkarıyor. Okul müdürü Abdulselam Begiç, bin 600 kişinin eğitim gördüğü okulun metal teknolojileri ile mobilya iç mekan bölümünde 360 öğrencinin bulunduğunu söyledi. Atölyelerde eğitim amaçlı yapılan ürünlerin satışından önemli gelir elde ettiklerini belirten Begiç, geçen yıl 2 milyon lira ciro yaptıklarını, son 4 yılda 1 milyon lira vergi ödediklerini kaydetti.

MOBİLYA VE METAL ÜRÜN

Bingöl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde her türlü mobilya ve metal ürünlerinin yapılabildiğini dile getiren Begiç, ”Metal ve mobilya bölümündeki 360 öğrencimizin her birine döner sermayeden aylık ortalama 250 ile 450 lira arasında ödeme yapıyoruz. En önemlisi mezun olunca hepsi birer meslek sahibi oluyor. Yıl sonunda özel sektörden öğrencilerimize yoğun talep geliyor. Öğrencilerimiz en iyi şekilde meslek öğrendiği için çok rahat bir şekilde iş imkanına kavuşuyor. Dört yılda 1 milyon lira vergi ödeyen okulumuz, geçen yıl 2 milyon lira gerçekleşen cirosunu bu yıl 3 milyon liraya yükseltmeyi hedefliyor” ifadelerini kullandı. Sadece Bingöl değil, birçok ilden sipariş aldıklarını vurgulayan Begiç, okulun adeta bacasız bir fabrika olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X