Faciada yürek yakan hikaye

İstanbul Mecidiyeköy`deki Rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasından yürek yakan hikayeler çıktı.

Faciada yürek yakan hikaye
HABERİ PAYLAŞ
19 yaşındaki Ferdi ve 25 yaşındaki Tahir Kara. Babaları Mithat Kara (50) ve ağabeyleri Murat Kara (27) ile birlikte Gümüşhane’nin Şiran İlçesi’ne bağlı Konaklı Köyü’nden 3 ay önce çalışmak için İstanbul’a geldiler.
 
İki kardeş Torun Center’in inşaatında çalışıyorlardı. Ferdi ve Tahir Kara dün çakılan asansördeydi.
 
Mithat Kara ve Murat Kara gözyaşları arasında kurtarma çalışmalarını izledi. Mithat Kara, “İki oğlumu benden çaldılar” diye ağladı.
 
EŞYALARINI ALDI
 
Kazada hayatlarını kaybeden 19 ve 25 yaşlarındaki kardeşler Tahir ve Ferdi Kara’nın babası Mikdat Kara, çocuklarının eşyalarını almak üzere bugün öğle saatlerinde Şişli Polis Merkezi Amirliği’ne geldi.
 
5 AYDIR ÇALIŞIYORLAR
 
İki oğlu ile birlikte kendisinin de inşaatta çalıştığını söyleyen Kara, “İki tane oğlumu kaybettim. 6 oğlumdan ikisini kaybettim. 6 askerin ikisini kaybettim. İki oğlum, ciğerlerim yandı benim. 5 aydır oradayız, ben de çalışıyorum. Allah herkesin çocuğunu kurtarsın. Şikayetçi daha olmadım, benim çocuklarımı versinler” diye konuştu.
 
Kazada yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Hıdır Ali Genç’in işe 5 gün önce başladığı belirtildi.
 
Tunceli Üniversitesi’nde okuyan Hıdır Ali Genç’in okul harçlığını çıkarmak için bir yakınının aracılığıyla 5 gün önce rezidans inşaatında asansörcü olarak işe başladığı belirtildi. Yakınları Genç’in memleketi olan Tunceli’de üniversite okuduğunu, ekonomik durumu iyi olmadığı için zaman zaman inşaatlarda çalıştığını söyledi.
 
CHP OLARAK BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
 
İnşaat önünde bir grup işçi ve basın mensuplarının bekleyişi sürerken, kazanın olduğu bölgede incelemeler sürüyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül ile olay yerine geldi. Burada işçilerle tokalaşan Hamzaçebi, “Dünyanın en pahalı rezidansını yaptıklarını söyledikleri yerde 10 işçi kardeşimiz hayatını kaybediyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu geçiştirebileceğimiz, unutabileceğimiz bir olay değil. Bir yandan en ileri teknolojiyi kullanacaksınız, bir yandan en ilkel şartlarda işçileri çalıştıracaksınız. Onların hayatları üzerinden başka hayatlar, başka kazançlar kurmaya çalışacaksınız. Biz bunu reddediyoruz” dedi.
 
Soma’daki maden faciasını hatırlatan Hamzaçebi, ” O zaman yetkililer, ’ölüm bu işin fıtratında var’ diyerek bu işi geçiştirmek istediler. Çünkü o yeraltındaydı. Bu yerüstünde. Vahşi kapitalizmin uygulamasını burada görüyoruz” diye konuştu.
 
Projenin onayının TOKİ, merkezi hükümet tarafından verildiğini de belirten Hamzaçebi, bu sayede inşaatın belediye denetiminden muaf tutulduğunu ileri sürdü. Olayın iş kazası olarak tanımlanamayacağını da belirten Hamzaçebi, “CHP olarak bunu takip edeceğiz. Peşini bırakmayacağız” diye konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X