Faizlerde indirim rüzgarı

Bankalardan arka arkaya faiz indirimi açıklamaları geldi. İş Bankası ve Akbank’ı, Yapı Kredi, VakıfBank ve TEB izledi.

Faizlerde indirim rüzgarı

İş Bankası ve Akbank’ın ardından Yapı Kredi, VakıfBank ve TEB kredi faiz oranlarını indirdiğini açıkladı.

Yapı Kredi, konut ve bireysel ihtiyaç kredilerinde faiz oranlarını düşürdü.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, konut kredisi faizlerinde indirime giden Yapı Kredi, ev almak isteyen müşterileri için konut kredisi faiz oranını 1-60 ay vadelerde yüzde 0.90’a, 61-120 ay vadeler için ise yüzde 0.92’ye kadar düşürdü.

Yapı Kredi, 25 bin lira ve üzerindeki bireysel ihtiyaç kredilerini ise tüm vadelerde yüzde 1,19’dan başlayan faiz oranlarıyla dünden itibaren tüketicilere sunmaya başladı.

KOBİDOST KREDİSİ

Vakıfbank da, kredili mevduat hesabı faiz oranını yüzde 2,02’den yüzde 1,99’a, kredi kartında ise 2,02 olan faiz oranını 1,98’e çekti.

Banka, KOBİ’lere sunduğu ‘KOBİDost Kredisi’ faiz oranını da yüzde 0,98’e indirdi.

İhtiyaç kredisi faizini 1,26’dan 1,15’e, taşıt kredisini 1,15’ten 1,10’a düşüren VakıfBank, KOBİ’lere sunduğu kredi kampanyalarına da yenisini ekledi.

VakıfBank, KOBİ’lerin her türlü ihtiyacını karşılamak için ‘KOBİDost Kredi’ kampanyasını başlattı.

Bireysel kredi faiz oranlarında da indirime giden VakıfBank, bin – 10 bin lira arası ihtiyaç kredilerinde faiz oranını 1,26’dan yüzde 1,17’ye 10 bin – 50 bin lira arasında ise 1,26’dan yüzde 1,15’e indirdi.

Banka, taşıt kredilerinde de yüzde 1,15 olan faiz oranı yüzde 1,10’a çekti.

BÜYÜME VE REFORM VURGUSU

Türk Ekonomi Bankası (TEB), konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarına bir indirim daha getirdi.

TEB, yeni faiz indirimleri ile daha önce konut kredisinde tüm vadelerde yüzde 0,97 olan faiz oranını 60 ay vadede yüzde 90’a çekti. TEB, taşıt kredisi faiz oranını yüzde 1,12’den yüzde 1,10’a; yüzde 1,40 olan ihtiyaç kredisi faizini ise yüzde 1,20’den başlayan faiz oranına düşürdü.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, ”Makroekonomik anlamda, yapısal reformlar ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ile ekonomimizin büyümesi birincil önceliğimiz” dedi.

AKBANK VE İŞ BANKASI BAŞLATTI

Akbank, önceki gün konut kredisi faiz oranlarında tüm vadelerde indirime giderken, buna ek olarak ilk evini alacaklara özel 500 liraya kadar chip-para vereceğini duyurmuştu.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre banka, 2 yıla kadar olan vadelerde konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90’a indirdi.

2 yılın üzerindeki vadelerde 5 yıla kadar yüzde 0,93, 7 yıla kadar yüzde 0,95 ve 7 yılın üzerinde yüzde 0,97 faiz oranı uygulanacak.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de, tüketici ve ticaret kredileri ile küçük işletme kredi faizlerinde indirime gidildiğini ve konut kredisi faizlerinde dünden geçerli olmak üzere 5 baz puan indirim yapıldığını kaydetti.

Bali, ”Bireysel ve esnaf kredi faizlerini aşağı indireceğiz. Taşıt kredilerinde faizi yüzde 1.18’den yüzde 1.10’a, ihtiyaç kredisini aylık yüzde 1.20’den yüzde 1.15’e, konut kredisini yüzde 0.95’ten yüzde 0.90’a indiriyoruz” dedi.

Bali, İş Bankası’nın temerrüde düşen şirketlere uygun faiz oranlarıyla kredi vermeye hazır olduklarını da ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X