‘FARC lideriyle görüşebilirim’

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon’un terör örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile görüşebileceği bildirildi.

‘FARC lideriyle görüşebilirim’

RCN Radio kanalına yaptığı açıklamalarda Santos, “Bu aşamada (barış görüşmelerini) hızlandırmak veya sonlandırmak amacıyla Timochenko (lakaplı FARC’ın lideri Rodrigo Londono Echeverri) ile bir araya gelmemde sorun görmüyorum” ifadesini kullandı.

Bir an önce sorunu neticelendirmeyi istediğini belirten Santos, “Bunun için her ne koşul altında olursa olsun (kendisiyle) bir araya gelmeye hazırım” diye konuştu.

Timochenko’nun artık Küba’da olmadığını ancak nerede olduğunu bilmediğini belirten Santos, gelinen noktada yeri belirlenmesi durumunda dahi Timochenko’ya karşı saldırı düzenlenme emrini vermeyi düşünmediğini dile getirdi.

FARC’dan 8 Temmuz’da yapılan açıklamada, örgütün 20 Temmuz itibarıyla tüm saldırılarını durduracağı ve tek taraflı ateşkesin bir ay süreceği bildirilmişti.

Devlet Başkanı Santos, 13 Temmuz’da “W Radio” kanalında yaptığı konuşmada, Antioquia iline bağlı Briceno ilçesinde yer alan El Orejon bölgesindeki mayın tarlalarını temizlemek amacıyla FARC’ın 36. Cephesi üyesi 3 militan ile 48 mayın imha uzmanı askeri personelin çalışmalarına başladığını kaydetmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X