Fast Food tükettiğimizde vücudumuzda neler oluyor?

Modern yaşamın getirdiği kolaylık ve hız öğelerine en uygun beslenme türü olan Fast Food, tadı ile bizleri cezbetse de sağlığımızı da bir o kadar kötü etkilemeye devam ediyor. Siz de 16 Kasım Fast Food Günü’nde, giderek artan oranda bir talep gören bu bes

Fast Food tükettiğimizde vücudumuzda neler oluyor?
HABERİ PAYLAŞ
Ağır Bir Yaşam Sizi Bekler

 

Fast food türü gıdalar, genel olarak kısa zamanda size enerji sağlayabilmek için çok yoğun derecede kalori içerirler. Bu tür yoğun kalorili gıdaları sıkça tüketmenin kaçınılmaz sonucu da kilo almaktır. Fast food size önce kilo ve istenmeyen ağırlıklar olarak, uzun dönemde de obezite gibi daha zorlu hastalıklarla geri döner.

 

İstenmeyen Hastalıklara Karşı Hazır Olun

 

Yoğun ve sürekli olarak fast food türü gıdalar tükettiğinizde vücudunuzda bulunan hemen hemen tüm organlarda sıkıntılar baş göstermeye başlayacaktır. Bu tür gıdalarda bulunan maddeler, kullanılan bazı ek malzemeler, pişirilme ve tüketilme şekilleri nedeniyle maalesef sağlığınız uzun vadede ciddi zararlar görebilir. İlerleyen yaşlarınızda kanser gibi kronik hastalıklarla mücadele etmek istemiyorsanız fast food türü gıdaların tüketimini azaltın. 

 

Ne Yediğinizi Biliyor Musunuz?

 

Fast food türü gıdaların en önemli özelliklerinden biri, belki de bu kadar lezzetli olmalarını sağlayan ana neden, kızartma yöntemi ile pişirilmeleridir. Birden fazla kez kullanılan ve neredeyse 10-12 saatlere varan sürelerde pişen yağlarla hazırlanan bu gıdalar, başta kardiyovasküler sistemimiz olmak üzere tüm vücudumuzu olumsuz etkilerler.

 

Yüksek Kafein Psikolojimizi de Etkiliyor

 

Fast food gıdaların bazılarında aşırı oranda bulunan kafeinin yoğun tüketimi de bu tarzın diğer bir zararı. Özellikle asitli içeceklerin tüketimi ile alınan yoğun kafein, asabiyet, uykusuzluk, tansiyon gibi birçok sağlık sorunlarına da neden oluyor. Kafein ek olarak anne sütü ile bebeğe de geçebiliyor. Bu nedenle emziren ve hamile annelerin fast food içeceklerden özellikle uzak durmaları gerekiyor.

 

Sosyalleşmekten Uzaklaştırır

 

Hızlı ama son derece hızlı olan ve giderek dijitalleşen hayatlarımıza giren birçok yenilik, bizlere çok kolaylıklar sağlasa da doğamız gereği sahip olduğumuz özelliklerimizi de derinden etkilemeye devam ediyor. Örneğin hızla tükettiğimiz ve yüzyıllardır süregelen sofra geleneğimizi etkileyen fast food, masa başı sohbetlerini ve paylaşımlarını da bizden alıp götürüyor. Ruhumuzu besleyen bu sosyal ortamlar, fast food ile birlikte yavaş yavaş son buluyor.

 

Besinlerin Değerlerini Azaltıyor

 

Sağlıklı bir yaşam için ne yediğiniz kadar bu besinin nasıl hazırlandığı da önemlidir. Fast food tarzı besinlerin pişirilme süreleri oldukça kısadır. Bunun için yüksek ateşte pişirilirler. Yüksek ateşte pişen etin proteinleri sertleşerek ısının içe girmesini engeller. Ancak etin iç ısısı en az 180 dereceye ulaşmalıdır. Yüksek ısı etin dışının yanarak su kaybetmesine ve aynı zamanda vitamin, folik asit dengesinin bozulmasına neden olur.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X