Fatih’in babası Sultan Murad’ın 5 asırlık vasiyeti yerine getirildi

Fatih Sultan Mehmet Han’ın babası II. Murad’ın vasiyeti ölüm yıl dönümünde yerine getirildi. II. Murad’ın Bursa’daki üstü açık kabrinin başında her sene 3 hafız 24 saat boyunca Kur’an-ı kerim tilavet edecek.

Fatih’in babası Sultan Murad’ın 5 asırlık vasiyeti yerine getirildi
HABERİ PAYLAŞ

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Muradiye Külliyesi’nde tarihi vasiyetler de yerine getiriliyor.

 

Sultan II. Murad, Bursa Valiliği’nin organizasyonuyla ölüm yıl dönümünde türbesi başında anıldı. Merhum sultanın üzerine rahmet olan yağmurun yağması için üstü açık bırakılan kabrinde Bursa Müftülüğü tarafından Kur’an-ı kerim okutulmaya başlandı.

 

3 Şubat 1451’de vefat eden II. Murad’ın vasiyetini 3 hafızla 24 saat boyunca Kur’an-ı kerim tilavet ederek yerine getireceklerini ifade eden Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, yarın ise hatim duası yapılacağını söyledi. Her sene ölüm yıldönümünde bunu tekrarlayacaklarını bildiren Ay, tarihi vasiyeti yerine getirmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Düzenlenen anma programının ardından gelen davetlilere şerbet ikram edildi.

Fatih Sultan Mehmed’in babası olan II. Murad vasiyeti şöyle:

“Tevekkülüm Halık’ımadır. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Salat ve selam Efendimiz Muhammed Mustafa’nın ve onun iyi, güzel ve temiz soyundan gelenlerin üzerine olsun. Her türlü noksandan münezzeh olan Cenab-ı Hak, yüce sultan, büyük hakan, ümmetlerin iradesine malik, Arap ve Acem meliklerinin efendisi, gazi ve mücahitlerin yardımcısı, kafir ve müşriklerin düşmanı, azgın ve inatçıların kahredicisi, zayıf, miskin ve fakir Müslümanların yardımcısı, denizlerin ve karaların sultanı, fetih babası, şehit Sultan Beyazıd oğlu, Sultan Mehmed oğlu Murad Han’ı, herkesin ölümü tadacağını ve ancak celal ve ikram sahibi Allah’ın baki kalacağını bilmeye ve Cenab-ı Allah’ın ‘Sizleri dünya hayatı mağrur etmesin, gurur Allah’a mahsustur’ sözünü mülahaza etmeye, Peygamberimizin, ‘Vasiyet edecek mülkü bulunan Müslüman’ın vasiyeti yanında yazılı bulunmadıkça iki gece yatmaya hakkı yoktur’ hadis-i şeriflerini sıkı sıkıya tutmaya muvaffak etti. Üç bin beş yüz filori Mekke fukarasına ve diğer üç bin beş yüz filori Peygamber Efendimizin şehri Medine fukarasına harcansın ve ondan beş yüz filori yine Mekke ahalisinden Kabe ve Hatim arasında toplanarak yetmiş bin kere la ilahe illallah kelime-i tevhidini zikredip, sevabını adı geçen vasiyet sahibine ita edenlere harcansın. Geri kalan iki bin filoriden beş yüzü Mescid-i Aksa’da Sahra kubbesinde yetmiş bin kere la ilahe illallah kelimesini ve defalarca Kur’an-ı kerimi okuyanlara harcansın. Yedi bin filorisi, vakfeden için her gün ve her gece, bu filori bitene kadar tecvitle Kur’an-ı kerim okuyanlara ve sevabını vasiyet edene ita edenlere harcansın. Ayrıca bin filori de yetmiş bin kere la ilahe illallah kelimesini zikredenlere ve sevabını vasiyet edene ve ita edene harcansın. Ve dahî vasiyet eyledik ki: Bir yakut yüzüğümüz vardır, bir yanında deliği olup, 95 bin akçeye alınmıştır. Vezni bir miskâlden ziyâdedir. Anı satalar ve kabrimiz yanında Kur’ân-ı kerim tilâvet edenlere sarf edeler, ta ki tükeninceye dek. Ve dahi vasiyet ederim ki: Bir elmas taşlı yüzüğümüzü dahi satıp, günde 70 bin kerre kelime-i tevhit çektireler. Bir nice gün buna devam edeler. Badehu satıp borcumuzu ödeyeler. Vücûdumu doğrudan doğruya toprağa gömün. Cenâb’ı Hakk’ın rahmeti, yağmuru üstüme yağsın. Hükümdarlar gibi üstüme kubbe yapmayın. Mezarımın çevresine Kur’ân-ı kerîm okuyanların oturması için yerler yapsanız yeter. Cuma günü defnolunmak arzumdur.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X