FBI sorgulamış

ABD’de 49 kişinin hayatını kaybettiği gece kulübü baskının şoku devam ediyor. Katliamı gerçekleşitiren ve polisle girdiği çatışmada öldürülen Ömer Metin’in FBI tarafından sorgulandığı ortaya çıktı.

FBI sorgulamış

ABD’nin 11 Eylül’den sonra en kanlı saldırı olarak tarihe geçen gece kulübü katliamının ardından gözler istihbarat birimlerine çevrildi. 

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) saldırgan Ömer Metin’i iki kez sorgulamasına karşına izleme altında tutmadığı ortaya çıktı. Metin’in 2013 ve 2014 yıllarında militan grup taraftarı yorumları nedeniyle sorgulandığı açıklandı. Ancak Emniyet güçleri Metin aleyhinde yeterli delile ulaşamayınca herhangi bir suçlamada bulunmadan soruşturmayı sonlandırdı.

Orlando saldırganının bugüne dek üç kez FBI tarafından sorgulanmış olmasına rağmen saldırıyı gerçekleştirdiği silahı yasal şekilde aldığı ortaya çıktı. Buna göre, Orlando saldırganı 29 yaşındaki Afgan asıllı ABD vatandaşı Ömer Metin, kullandığı ‘AR-15’ tipi tüfeği ve ‘Glock’ marka silahı yakın zaman önce yasal olarak satın aldı.  Ancak bugüne dek AFBI tarafından üç kez sorgulanan Metin’in yasal olarak silah almasına izin verilmesi tartışmaları beraberinde getirdi. 

EN KOLAY  SATIN ALINABİLEN SİLAH 

 ABD İç Güvenlik Bakan Yardımcısı John Cohen ise, FBI’ın izleme listesinde olmanın silah almaya engel olmadığını belirtirken, saldırıda kullanılan AR-15’in Florida eyaletinde satın alınması en kolay silah olduğu belirtildi.  ABD’de 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen en az 10 saldırıda AR-15 kullanıldı.  New York Times’a konuşan ABD’li bir silah satıcısı, AR-15 silahını ‘modaya uygun’ olarak nitelerken, bu tüfeğin gençler arasında ‘popüler’ olduğunu belirtti. Orlando Emniyeti ise  Metin’in her iki silahı da saldırıdan sadece birkaç gün önce aldığını açıkladı.

BİZ DE ŞOKTAYIZ

Bu arada saldırganın babası Sıddık Metin ise saldırının ‘dinle uzaktan yakından ilgisi olmadığını’ söyledi.

 Baba Metin, oğlunun iki erkeği öpüşürken görünce ‘çok sinirlendiğini’ ifade etti ve Omer’in planladığı saldırıdan ailenin hiçbir üyesinin haberdar olmadığını, kendilerinin de tüm ülke gibi şokta olduklarını belirtti. Baba Ömer, ‘Çok iyi bir çocuktu, eğitimliydi, bir karısı ve çocuğu vardı, annesine-babasına saygılıydı’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X