FED’in faiz artışı yavaş olacak

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, eylülde faiz artışı konusunda açıklama yaptı.

FED’in faiz artışı yavaş olacak
HABERİ PAYLAŞ

CNBC yayınına katılan Fischer, eylülde faiz artışı kararı için, ”Bir şey söylemek için erken. Çin’in devalüasyona gitmesiyle başlayan süreç yeni. Nasıl devam ettiğini takip ediyoruz. Daha mı zorlaşacak, zorlaşmayacak mı bakacağız” dedi. Fischer, piyasalarda yaşanan volatilitenin Fed’in kararı üzerinde etkili olacağını belirtti. Ancak Fischer, Eylül’de faiz artışı için gelen sinyallerin güçlü olduğunu hatırlatarak, ”Karar vermeden önce iki haftanın üzerinde zamanımız var. Gelen verilere ekonomide ne olduğuna bakacağız” diye konuştu.

 

FAZLA BEKLEMEMEK GEREK

 

Fischer, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın ABD ekonomisindeki etkisinin nispeten küçük olacağını ancak Çin’in çevre ülkelerini etkilemesi durumunda ABD’ye yansımalarının önemli olduğunu kaydetti. Fischer, ABD’de faizlerin bir süre daha sıfıra yakın seyretmesinde bir risk bulunmadığını ancak faizleri artırmak konusunda fazla da beklememek gerektiğini söyledi. Fischer ”Ne kadar çok beklenirse o kadar çok belirsizlik olur” dedi. Stanley Fischer, Fed’in faiz artışının dramatik değil yavaş olacağını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X