Felaketi yaşıyorlar! Koronalı cesetleri yemeye başladılar

Koronavirüs salgınında etkilenen yoğun ülkeler arasında olan Hindistan’dan gelen son haberler adeta ürküttü. Ganj Nehri’ne atılan cesetler 100’ü geçti. Başıboş köpekler ve kuşlar ise cesetlerden beslenmeye başladı.

Felaketi yaşıyorlar! Koronalı cesetleri yemeye başladılar

Hindistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 267 bin 334 Kovid-19 vakası ve virüse bağlı 4 bin 529 ölüm kaydedildi.

Böylece Kovid-19’a bağlı can kaybı, dünün ardından bir kez daha salgının başından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Dün, Kovid-19 nedeniyle 4 bin 329 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Ülkede günlük vakalar ise zirve noktasına çıktığı 7 Mayıs’tan bu yana azalma eğilimine girdi. Günlük vakalar son 3 günde 300 binin altında indi.

GÜNLÜK ÖLÜM SAYISI 4 BİNİN ÜZERİNDE

Hindistan’da Kovid-19’dan ölümlerdeki artış kaygıya yol açıyor. Günlük ölüm sayısı 15 Mayıs’tan bu yana 4 binin üzerinde seyrediyor. Uzmanlar, gerçek vaka ve ölü sayısının, belirtilenden çok daha yüksek olabileceği uyarısını yapıyor.

Günlük en fazla ölüm kaydedilen ülke olan Hindistan’da toplam vaka 25 milyon 496 bin 330’a, toplam can kaybı ise 283 bin 248’e ulaştı. 3 milyon 226 bin 719 hastanın tedavisinin sürüyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı dün salgının ikinci dalgasının etkisindeki ülkede, durumun stabil hale geldiğini açıklamıştı.

AŞILAMA KAMPANYASI

Hindistan’da 16 Ocak’ta başlayan aşılama kampanyası kapsamında yaklaşık 185 milyon 809 bin 302 doz aşı yapıldığı bildirildi. Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan ülkede aşılama henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmazken, ülkenin en büyük aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsü, aşı tedarikinde sıkıntılar yaşandığını bildiriyor.

GANJ NEHRİ’NDEKİ TEHLİKE!

Hindistan varyantının etkisinin şiddetlendirdiği ülkenin en büyük nehri olan Ganj’da yaşanan büyük tehlike ise her geçen gün artıyor. Bu tehlike geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış ve gündeme bomba gibi düştü.

Ülkede krematoryumlar sadece hastanede hayatını kaybeden Kovid-19 kurbanlarını kabul ediyor. Zaten artık buralarda yer bulabilmek de mümkün değil. Koronavirüs yüzünden kaybettikleri yakınlarını krematoryumlardan uğurlayamayan Hintliler çaresizlik içinde Ganj Nehri’ne koşuyor.

KÖPEKLER VE KUŞLAR YÜZEN CESETLERDEN BESLENMEYE BAŞLADI

Nehre atılan cesetlerin sayısı bugün itibarıyla 100’lü rakamları çoktan geçmiş durumda. Üstelik bu korkunç durum çok büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Nehirde yüzen ve Kovid-19 taşıyan cesetler bölgede bulunan başıboş köpekler ve kuşlar yüzünden tehlike yaratıyor. Zira bu hayvanlar su üzerinde yüzen cesetlerden beslenmeye başlamış durumda.

YETKİLİLER CESETLERİ TOPLAYABİLMEK İÇİN NEHRE AĞ ATTI

Bu durum virüs taşıyan cesetlerden hayvanlara hastalık taşıyabileceği için ülkede korku yaratıyor. Cesetler Ganj Nehri’nde ilk görüldüğü günlerde yetkililer çaresi kalarak cesetleri toplayabilmek için nehre ağ atmaya başladı.

Nehre atılan bu çürümeye yüz tutmuş cesetlerin çoğunlukla hayatını evinde kaybeden ve hastanede hiç kaydı olmayan kişilere ait olduğu düşünülünce Hindistan’daki resmi ölüm sayısının çok daha fazla olduğu şüpheleri de artıyor.

Krematoryumların kapasitelerinin üzerinde çalıştığı Hindistan’da Kovid-19 kurbanlarını yakmak için kullanılacak odun bulmakta bile sıkıntı yaşandığı haberleri geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti.

CESETLER DERİNE GÖMÜLEMEDİ

Ülkede çaresiz kalan halk yakamadığı cesetleri Ganj Nehri’ne kıyısı olan bölgelere gömmek istemiş, ancak derine gömülmeyen cesetler tehlike saçmaya devam etmişti.

KÜMELENEN KUŞ SÜRÜLERİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Sosyal medyada paylaşılan ürkütücü fotoğraflarda nehrin etrafında ve suyun üzerinde kümelenen kuş sürüleri açıkça görülebiliyor.

Koronavirüs taşıdığı bilinen hayvanlardan olan köpekler de sıkça nehir kıyısında çekilen fotoğraflara yansıyor. Hindistan eyaletlerinin yetkilileri bu büyük soruna çözüm bulmaya çalışsa da durum tehlike arz etmeye devam ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X