Felçli eşi için sokağı çiçek bahçesine çevirdi

Eskişehir’de yaşayan Memduh Çetin, felçli eşi için evinin önündeki kaldırıma çiçek ve ağaç dikmeye başladı. Zamanla daha çok çiçek ve ağacın dikildiği sokak bir bahçeye dönüştü.

Felçli eşi için sokağı çiçek bahçesine çevirdi

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Mamure Mahallesi’nde oturan Mücella Çetin, yaklaşık 15 yıl önce beyin kanaması sonucu felç geçirdi.

Doktorlar, Mücella Çetin’in eşi Memduh Çetin’e, ‘güneş görecek, vitamin alacak, daha çok oksijene ihtiyacı var’ uyarısında bulundu.

Eşinin, çam ağaçları ve çiçekler arasında yaşam sürmesi için kolları sıvayan Memduh Çetin, Vişnelik Mahallesi’ndeki apartman dairesini kiraya verdi. Ardından Mamure Mahallesi’nde iki katlı bir apartmanın giriş katını kiraladı.

Daha sonra kiraladığı dairenin sokağına çiçek ve ağaç dikmeye başladı. Onlarca çiçek ve ağacın dikildiği sokak, adeta bir bahçeye döndü.

Odunpazarı ve Tepebaşı Belediye ekipleri de Memduh Çetin’in eşi için yaptığı bahçeye bank yerleştirdi.

3 çocuk ve 5 torun sahibi olan çiftin yaşam alanına çevredekiler de ‘sevgililer ve aşıklar parkı’ adını verdi.

“Çam ağaçları için zabıtayla mücadele ettim”

Memduh Çetin, eşinin felç olduktan sonra yürüme güçlüğü çektiğini belirterek şunları anlattı:

“Eşimin hastalığa bağlı hafızası gitti. Beyin ameliyatı oldu. Şimdi yürüyebiliyor, hafızası yerine geldi. Kendi dairem, Vişnelik Mahallesi’nde. 2. katta bulunan daireye ulaşması çok zordu. Kiraya çıktım. Doktorlar, ‘güneş görecek, vitamin alacak’ dedi. İlk kiraya çıktığım daireye, iki çam ağacı diktim ve oturak koydum. Ancak zabıtalar ‘yasak’ dedi. Zabıtaları, ikna etmek için mücadele ettim. Sonra da kaldırımı daha güzel, daha geniş olan bu eve taşındık. Tepebaşı ve Odunpazarı belediyelerinden birer tane oturak istedim. 50 adet saksıya, çam fidesi diktim. Şimdi kocaman oldular. Nane, lavanta, gül başta olmak üzere pek çok çiçeği, saksıda büyüttüm. Bu güzellik için yaklaşık bin lira masraf yaptım. Yazın suladığımda her tarafa, burcu burcu güzel kokular yayılıyor. Eşimin bu bahçede morali düzeldi, iyileşmesi hızlandı. Zabıta geldi gitti. İkna oldular, bankları yerleştirerek bahçeye katkıda bulundular. Mahalle halkından topladığımız 170 imzayı, belediyeye verdik. Kimsenin artık şikayeti yok. Bütün mahalle, bu güzelliği birlikte yaşadığımız için mutluyuz. Zabıta ile aramızda sorun kalmadı.”

Bahçeye çevirdikleri sokakta, ilk günler saksılarının çok sık çalındığını dile getiren Çetin, “Artık herkes alıştı. Saksılarımızda ki çam ağaçları ile çiçeklerimizi eskiden olduğu gibi sürekli çalmıyorlar. Banklar zaten herkesin oturup bu güzelliği yaşaması için koyuldu” dedi.

“Aşıklar ve sevgililer parkı”

Mahalle halkı tarafından Çetin çiftinin yaşadığı sokağa verilen ‘aşıklar ve sevgililer parkı’nın kuralları var. Memduh Çetin, 55 yıldır eşiyle hiç ayrılmadıklarını belirterek kuralları anlattı:

“Biz hayatta bir gün ayrı yatmadık. Kavga etmedik. Dünyanın kuralı; evleneceksin, mutlu mesut yiyecek, içeceksin. Vakit geldi mi? Dört adamın omzuna binecek, gideceksin. Gençler, 6 ayda ayrılıyorlar. Yokluk da olur geçimsizlik de sabredeceksiniz.” Eşinin çabalarıyla hızla sağlığına kavuştuğunu anlatan Mücella Çetin ise “Bahçem çok güzel. Köy kızıyım. Felç geçirince doktorların tavsiyesi üzerine Memduh, sokağı bahçeye çevirdi. Köyümüzde elmalarımız, zerdali ve vişnemiz vardı.”

“Sevgileriyle bize örnek oldular”

Çiftin komşularından Leyla Yalçınkaya da “Burada onlarla birlikte yaşadığımız için mutluyuz. Eşine değer vermesi, sevmesi bize örnek oldu. Onların birbirlerine olan ilgileri, burayı şenlendirdi. Her sabah eşini çıkartır, çiçekleri sular, akşamları bütün komşular toplanır çayımızı kahvemizi içeriz. Bize de unuttuğumuz aşkı sevgiyi hatırlattılar” dedi.

Yürüteç hediye ettiler

Eskişehir’de sosyal medya üzerinden kurdukları platformla ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunan Ayşegül Bozbaş ise yürümekte güçlük çeken Mücella Çetin’e tekerlekli walker (yürüteç) hediye etti.

Bozbaş, “Teyzemiz felçli ve zor yürüyor. Amcamız da ona bakıyor. Teyzemizin bir yürütece ihtiyacı olduğunu duyduk ve getirdik. İnşallah yürüteçle daha rahat edecekler. Her ikisi de sevgileriyle, aşklarıyla hepimizle gönül bağı kurdular” ifadelerini kullandı.

DHA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X