FETÖ’den tutuklanan Kani Kudu için ömür boyu hapis istemi

Bursa’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Demokratik Gelişim Partisinin (DGP) eski Genel Başkan Yardımcısı 40 yaşındaki Kani Kudu’nun Bursa 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

FETÖ’den tutuklanan Kani Kudu için ömür boyu hapis istemi

Gözaltına alındığında aracında ‘Hocaya söylediklerinizi misliyle iade ediyorum’ başlıklı üç sayfa yazı bulunan Kani Kudu, “Arabamda çıkan bu yazı bana ait değildir. Cezaevine girdiğimden beri, ‘bu yazı arabamdan nasıl çıktı’ diye düşünüyorum” dedi. 

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 30 Ağustos’ta Yalova’da gözaltına alınan DGP eski Genel Başkan Yardımcısı Kani Kudu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kudu hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmak veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme,’ suçlarından ömür boyu hapis cezası istemi ile dava açıldı. 

Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın ilk duruşmasına, 2007 yılında Bursaspor Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan tutuklu sanık Kani Kudu katıldı. Kudu, mahkemede yaptığı savunmasında, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. 1999- 2010 yılları arasında Bursa’da paslanmaz sac ticareti ve sanayi mutfağı işi yaptığını ve 2010 yılında iflas ettiğini anlatan Kudu, daha sonra bir şirkette mühendis olarak çalışmaya başladığı anlattı. 

ANAP döneminde 2000- 2008 yılları arasında siyaset yaptığını ve daha sonra Demokrat Parti’ye geçtiğini kaydeden Kani Kudu, şöyle devam etti:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na Cumhurbaşkanı ile ilgili suç duyurusu yapmıştık. Daha sonra avukatımı arayıp, ‘vazgeçelim’ dedik. Vazgeçme dilekçesi verecektik. Savcı şikayeti reddetti. Biz de vazgeçmeyi vermedik, itiraz etmedik. Siyasette yaptığım tek hata bu şikayet dilekçesidir. Bunu Demokratik Gelişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak yapmıştım. Bunu yaparken de ‘muhalifliğimden dolayı AKP’den davet alıp milletvekili olur muyum?’ diye düşünmüştüm. Çünkü Süleyman Soylu Demokrat Parti’nin genel başkanı idi. Muhalefetinden dolayı AKP’den davet almıştı. Ben de ‘bu şekilde ekonomik sıkıntılarımdan kurtulur muyum’ diye düşünüyordum. DGP’den istifa ettikten sonra MHP’den İstanbul milletvekili aday adayı oldum ama listeye giremedim.”

‘BU YAZI ARABAMDA NASIL ÇIKTI’ 

Kani Kudu, gözaltına alındığında otomobilinde bulunan ‘Hocaya söylediklerinizi misliyle iade ediyorum’ başlıklı üç sayfalık yazı hakkında da savunma yaptı. Kudu, “Arabamda bulunan bu yazının benimle bir ilgisi yoktur. Ben ilk kez emniyette gördüm. Cezaevine girdiğimden beri bu yazı arabamda nasıl çıktı diye düşünüyorum. Bir fikrim olursa paylaşacağım” dedi.

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından eksik evrakların tamamlanmasına, Yalova Emniyet Müdürlüğü’nde sanığı gözaltına alan polislerin dinlenmesine ve tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X