FETÖ’nün Bursa’daki İK yöneticileri sahte sertifikaları para karşılığında satmış

Bursa’da FETÖ’nün İK yöneticilerinin sahte sertifika hazırlayarak bunları para karşılığında sattıkları belirlendi. Ayrıca zabıt katipliği sınavlarına girmek isteyen bazı kişilere örgüt yöneticileri tarafından bilgisayar kursu ve benzer kurslarla ilgili sa

FETÖ’nün Bursa’daki İK yöneticileri sahte sertifikaları para karşılığında satmış

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) İnsan Kaynakları (İK) davasının görülmesine geçen hafta Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı.

Haklarında ‘FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık’ suçlarından aralarında 14 zabıt katibi, 3 mübaşir ve 7 infaz koruma memurunun bulunduğu 93 sanıktan 6’sının tutuksuz yargılanmasına, 3 sanığın ise tutukluluk haline karar verilmişti.

Sahte sertifika hazırlamışlar

Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği tarafından yönlendirilerek zabıt katipliği sınavlarına girmek isteyen bazı kişilere Şehit Jandarma Er Bahri Avcı Mesleki Eğitim Merkezi yöneticileri tarafından bilgisayar kursu ve benzer kurslarla ilgili sahte sertifika verildiği iddia ediliyor.

Örgüte ait bazı dershane ile işletmelerin öğrencileri yargı sistemindeki mesleklere yönlendirdiği ortaya çıktı.

Tutuklu olan dernek yöneticilerinin 44 sahte sertifikayı ise talep edenlere para karşılığında sattıkları belirlendi. Sahte belgeleri alan sanıkların bazıları da Bursa Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığınca açılan zabıt katipliği sınavlarına katıldı. Sanıkların bu belgeleri zabıt katipliği sınavından fayda sağlamak için kullandıkları öğrenildi.

“Askeriyedeki bir örgüt üyesiyle evlendirilmem için başımı açmamı istediler”

Müştekilerden biri, “Beni askeriyedeki bir örgüt üyesiyle evlendirmek istediklerini, bunun için başımı açmam gerektiği söylediler. Bu sözlerin bir kaç kez tekrarlanması üzerine bir daha bu kişilerle görüşmedim” dedi.

Müştekiler adına hesap açmışlar

Diğer müştekiler ise sahte sertifika verilen merkezde, işe alınır gibi mülakata tabi tutulduklarını söyledi. Müştekiler, örgütün bazı dershane ve yurtlarındaki öğrencileri, meslek sahibi olma ve evlenme vaadiyle örgüte kazandırmaya çalıştıkları da öne sürüldü. Ayrıca sanık ve müştekilerden bazıları, kendi kişisel bilgileri kullanılarak hesap açıldığını ve bazı para hareketleri yaşandığını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X