Feyzioğlu: Suçlu ile suçsuz ayrılmalı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, FETÖ soruşturmalarıyla ilgili olarak, ”Adil yargılamaya özen göstermeliyiz. Suçlu suçsuzdan ayrılmalı” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise yargı bağımsızlığına vurgu yaptı.

Feyzioğlu: Suçlu ile suçsuz ayrılmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki 70 baro başkanını kabul etti. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki kabulde; Adalet Bakanı Bozdağ ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da hazır bulundu.

 

Görüşmenin ardından önce Metin Feyzioğlu, sonra Adalet Bakanı konuşma yaptı. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.

TBB Başkan Metin Feyzioğlu, şu ifadeleri kullandı: 

“Hain FETÖ mensuplarının işgal girişimi 79 milyonun tek vucüt olmasıyla püskürtülmüştür. Zat-ı aliniz çok özel liderlik görevi yapmıştır. Darbe girişiminin taktik hedefi Cumhurbaşkanımız, stratejik hedefi Meclis’tir. Türkiye, büyük felaketin, muhtemel içsavaşın eşiğinden döndü. Tehlike geçmedi, FETÖ bir araçtır.

Demokrasiden yana tavrımızı gece yarısı olmadan açıkça ortaya koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın o gece yaptığı açıklamaları duyunca yüreğimiz ferahladı. Yurtdışına olayı anlatan yazılar gönderdik. FETÖ’nün en çok istediği suçlunun, suçsuzdan ayrılmamasıdır.

FETÖ mağdur görünüp itibar kazanmak istiyor. Bunun önlemenin yolu sizin, Sayın Başbakanımız, Sayın Adalet Bakanımızın da sıklıka ifade ettiği gibi hukuka uygun davranmaktır. Adil yargılamaya özen göstermeliyiz. Suçlu suçsuzdan ayrılmalı. Türkiye’de olanları en önde anlatmaya biz hazırız.

ABD’de Uluslararası Barolar Birliği Genel Kurulu’na katılacağız. 79 milyon vatandaşı birleştirmenin yolu adalet paydasında buluşmak.”

BOZDAĞ: HER KURUM SINAV VERDİ

Feyzioğlu’nun ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

Adalet Bakanı Bozdağ’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“15 Temmuz’da her kurum bir sınav verdi. Polis, siyasi partiler, meclis ve hukuk camiası önemli bir sınav verdi.

Hem Anayasa Mahkemesi hem Yargıtay hem Danıştay hem Anayasa Mahkemesi hem de Türkiye Barolar Başkanı yaptıkları açıklamayla darbe girişimine karşı çok net bir tavır ortaya koydular. Yargı içinde hukuka demokrasiye sahip çıkanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Tarafsızlık konusunda Türkiye çok ciddi tartışmalar yaşadı. Yargının bağımsızlaştırılması ve yargıya güvenin tesis edilmesi son derece önemli. Yargı içinde FETÖ’ye bağlılığı öne çıkaran pek çok yargı mensubu gördük. Yargı içinde görevden el çektirilen hakim ve savcılar var. HSYK somut veriler üzerinden adım atıyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X