Fikri Işık, büyüme rakamlarını değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüyerek piyasa beklentilerinden daha iyi performans sergilediğini belirterek, “Üçüncü ve dördüncü çeyrek büyümeleri de ılımlı olmakla birlikte büyüme performansında, dış

Fikri Işık, büyüme rakamlarını değerlendirdi
HABERİ PAYLAŞ

Bakan Işık, AA muhabirine bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamlarını değerlendirdi.

Türkiye’nin ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüyerek piyasa beklentilerinden daha iyi performans sergilediğini belirten Işık, büyümede iç tüketim ve yatırımlardaki artışın belirleyici olduğunu kaydetti.

​Otomobil, beyaz eşya ve sanayi üretimi ile ithalat rakamlarının ikinci çeyrek göstergelerinde söz konusu artışa işaret ettiğini dile getiren Işık, “İç talepteki artışta, geçen yıldan gelen ertelenmiş talep etkili olmuştur. Bu yıl başlarken bizim öngörülerimiz de yılın ikinci çeyreğinden itibaren büyümenin hızlanacağı yönündeydi” diye konuştu.

Işık, imalat sanayinin yüzde 5 büyüme ile Türkiye büyümesinden daha iyi performans kaydettiğini ifade etti. Bu durumun Türkiye için arzu edilen ekonomik yapı olduğunun altını çizen Işık, “Üçüncü ve dördüncü çeyrek büyümeleri de ılımlı olmakla birlikte büyüme performansında, dış piyasalar ve kasım ayında yapılacak seçimler etkili olacak. Küresel piyasalarda ve iç piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle yıl sonunda Türkiye orta vadeli programda öngörülenden daha yavaş büyüyecek. Fakat bu fark ani bir düşüş değil büyüme hızındaki ölçülü bir yavaşlama olacak” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X