Filistin, İsaril’i şikayet edecek

‘Bağımsız Filistin’ tasarısının BM Güvenlik Konseyi’nde reddedilmesinin ardından, Filistin yönetiminden kritik bir hamle geldi.

Filistin, İsaril’i şikayet edecek

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucu sözleşmesi olan Roma Statüsü’nü imzaladı. Mahmud Abbas, imza töreni sırasında yaptığı konuşmada, İsrail ile ilgili şikayette bulunacaklarının ilk işaretini verdi. Abbas, ‘Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne katılmak için gerekli imzayı atıyorum. Şikayetçi olmak istiyoruz. Bize ve topraklarımıza karşı saldırı var. BMGK bizi hayal kırıklığına uğrattı’dedi.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi savaş suçları, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlara bakıyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Filistin’in girişimine tepki gösterdi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Filistin’in Roma Statüsü’nü imzalamasının bölgedeki gerilimi tırmandıracağı öne sürüldü.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X