Fındık kabukları, kanser tedavisinde kullanılacak

Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, fındık kabuklarının kanser tedavisinde kullanılması için proje geliştirdiklerini belirterek, “Fındık kabuğunda doğal olarak bulunan kemoterapi ilacınd

Fındık kabukları, kanser tedavisinde kullanılacak

Uğraş, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada kullanılan beş kanser ilacından birinin aktif maddesi paklitakselin fındık kabuklarında bulunduğunu kaydederek, bunu ülke ekonomisine kazandırmak için çalıştıklarını bildirdi.Uğraş, şunları ifade etti:”Ülkemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla bu projemizin altyapısını oluşturduk ve bu doğrultuda araştırmalarımızı yaptık. Projemizi ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Fındık ülkemizin en önemli tarım ürünlerinden biri. Fındık kabuğunda doğal olarak bulunan kemoterapi ilacındaki paklitaksel, doğada çok az miktarda, bu sebepten çok değerli. TÜBİTAK projeleri kapsamında deneylerimiz devam ediyor. Bu çalışmalarda ekip halinde hareket ediyoruz, sonuçlar hakkında kamuoyunu bildireceğiz.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X