Finlandiyalı sanatçıdan Gogol’un unutulmaz öyküsü

Gogol’un ünlü oyunu “Bir Delinin Hatıra Defteri”, 5. Nilüfer Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluştu. Finlandiyalı sanatçı Tamur Tohver’in Fince oynadığı oyunda Türkçe üstyazı kullanıldı.

Finlandiyalı sanatçıdan Gogol’un unutulmaz öyküsü

Finlandiya’dan The Theatre of Black and White Theatre ile Estonya’dan Polygon Theatre’ın ortak yapımı olan oyun, Nazım Hikmet Kültürevi’nde sanatseverlerin karşısına çıktı.

Bir sosyal trajikomedi olan oyuna tiyatro meraklıları büyük ilgi gösterdi. Nikolai Gogol tarafından yazılmış ve Kamran Shahmardan tarafından oyunlaştırılan “Bir Delinin Hatıra Defteri”, patronuna ve onun servetine hayran, sıradan bir memurun küçük dünyasına bir bakış sunuyor. Bu memur  patronuna bu kadar hayranken, aynı zamanda ondan sosyal statü ve konum olarak düşük herkesi küçümsemektedir. 

GURUR BİR HASTALIK

Onun gibi bencil bir insan için gurur bir hastalık, bir yara gibi ilerleyecektir. Ondan sosyal olarak yüksek herkesi hem kıskanır, hem aşağılar. Sahip olduğu “bilinçsizlik hastalığı” kahramanı bir iç düzensizlik ve deliliğe sürüklemektedir. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X