Fitch 5 ülkenin notlarını korudu

Finlandiya’nın “AA+”, Yunanistan ve Kongo Cumhuriyeti’nin “CCC”, Namibya’nın “BBB-” ve Andorra’nın “BBB” seviyelerinde olan kredi notlarının korunduğu açıklandı.

Fitch 5 ülkenin notlarını korudu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Finlandiya, Yunanistan, Kongo Cumhuriyeti, Namibya ve Andorra’nın kredi notlarının korunduğunu duyurdu.

Fitch Ratings’ten yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya’nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “AA+” seviyesinde korunduğu, görünümünün de “durağan” olduğu bildirildi.

Açıklamada, Finlandiya’nın kredi notunun, ülkenin katma değeri yüksek ekonomisi, siyasi istikrarı, güçlü idari ve kurumsal yapısından destek aldığı vurgulandı.

Finlandiya ekonomisinin bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 büyüyerek Fitch’in beklentilerini aştığına dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin 2016’da yüzde 1,2 genişleyerek 2011’den bu yana en hızlı yıllık büyümenin yakalanacağının tahmin edildiği aktarıldı.

Yunanistan

Açıklamada, Yunanistan’ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun da “CCC” seviyesinde korunduğu ifade edilerek, ülkenin kreditörlerle ilişkileri düzelmesine rağmen Fitch’in bakış açısında ekonomisindeki risklerin hala yüksek olarak algılandığı vurgulandı.

Kongo Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti’nin yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun da “CCC” seviyesinde korunduğu bilgisi verilen açıklamada, ülkenin notunun idari güçsüzlük ve zayıf kamu finansmanı yönetiminden kaynaklandığı bilgisi verildi.

Namibya

Açıklamada, Namibya’nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “BBB-” seviyesinde korunduğu, görünümünün ise “negatif” seviyeye düşürüldüğü aktarıldı.

Andorra

Açıklamada, Andorra’nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “BBB” seviyesinde korunduğunu, görünümünün de “durağan” olduğu ifade edilerek, ülkenin küçük ama zengin ve siyasi olarak istikrarlı ekonomisine dikkat çekildi

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X