Fitch’in yıl sonu dolar tahmini 3.35

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yıl sonu dolar tahminini 3.35 olarak açıkladı.

Fitch’in yıl sonu dolar tahmini 3.35
HABERİ PAYLAŞ

Fitch dün yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini paylaştı.

Dolar/TL kuruna ilişkin tahminde de bulunan Fitch’e göre, kur 2016 sonunda 3.35, 2017 sonunda ise 3.43 seviyesinde olacak.

Türkiye ekonomisinin 2016’da yüzde 2.9, 2017’de yüzde 3.1 büyümesini beklediklerini bildiren Fitch, enflasyonun 2016’da yüzde 7.3, 2017’de yüzde 7.7 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü.

Fitch, TCMB’nin politika faizi olan haftalık repo faizi oranının 2016 sonunda yüzde 8.25, 2017 sonundaysa yüzde 8.75 seviyesinde olacağını tahmin etti.

ILIMLI İYİLEŞME BEKLİYORUZ

‘Türkiye’nin darbe girişimine cevabı ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturuyor’ ifadelerinin dikkat çektiği rapor şu ifadelerle son buldu: ‘Siyasi ortamın dengelenmesiyle 2017 yılında büyümede ılımlı bir iyileşme bekliyoruz. Bu iyileşmenin yılın ikinci yarısında daha belirgin olması muhtemel, anayasa reformu süreci yılın daha önceki dönemini domine edebilir.”

GEDİKLİ: OBJEKTİFLİKTEN UZAK

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Fitch’in Türkiye değerleme raporu adı altında yayınladığı metnin satır aralarında verdiği mesajların objektiflikten uzak olduğunu belirtti. Gedikli twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin şunları kaydetti: ‘Fitch’in Türkiye değerleme raporu adı altında yayınladığı metinin satır aralarında verdiği mesajlar, yine objektiflikten uzak, siyasi. Satır aralarında; Merkez Bankamıza ‘faiz artır’ mesajı verirken siyasi gündeme de ‘yeni anayasayı koymanız olumsuz’ mesajları veriyor. Türkiye’nin ekonomik/siyasi gündemine bu kadar müdahale etmeleri ve çalışmalarında şeffaf kriterlerden uzak olmaları kendi kredibiliteleri için sorun.’

ROUBİNİ GLOBAL: 2017 SONUNDA 3,70 OLUR

Roubini Global Economics analisti Maya Senussi, yayınladığı müşteri notunda, Türkiye varlıklarında geçtiğimiz ay boyunca yoğun satış yaşandığını, ancak bunları henüz alım fırsatı olarak görmediklerini açıkladı. Senussi, Türk lirasının dolar karşısında 2017 sonu itibariyle 3,70 seviyesine gelmesini beklediğini belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X