Fiyatlar ateş pahası

Pazara soğuk zammı geldi, etiketleri gören tüketici dondu kaldı. Pazarcılar bazı ürünlerin üzerine fiyat yazmaya çekinirken, müşteri sayısındaki düşüş de dikkat çekti.

Fiyatlar ateş pahası

ASLIHAN AYDIN

Soğuk hava sebze ve meyve fiyatlarını uçurdu. Kar yağışı ile başlayan zamlara yenileri eklendi. Pazarlarda hafta sonu tezgahlara konan etiketler tüketicileri şoke etti. İhsaniye Pazarı’nda pazarcının üzerine etiket koymaya çekindiği biberin fiyatı 8 liraya çıkarken, marulun fiyatı 1,5-2 liradan 3 liraya yükseldi. Limonun filesi 2 liradan 3 liraya çıkarken, ayva 4 liradan 5 liraya, mandalinanın fiyatı ise 1,5-2 liradan 2,5 liraya ulaştı. Havuç ise 50 kuruş zamlanarak, 2-2,5 liradan tezgahlarda yerini aldı. Elma 2,5 liradan, dolmabiber 4 liradan, patlıcan 3-3,5 liradan alıcı beklerken; kabak için 3,5 lira, karnabaharın tanesi için 2,5-4 lira, lahananın tanesi için ise 3,5-4 lira talep ediliyor.

ÜRETİCİ TARLAYA GİREMEDİ

Pazarcı Hasan Akbulut, bu yıl karnabahar ve lahanaya hastalık geldiğini ve rekoltenin az olmasından dolayı fiyatların yüksek seyrettiğini savundu. Geçen hafta 2,5-3 liraya satılan ıspanağın artık 4-5 liradan alıcı beklediğini ifade eden Akbulut, ”Kar nedeniyle çiftçiler tarlaya giremedi ve ürünler toplanamadı. Bursa’daki ıspanakların bir çoğu zaten bu yüzden Mersin’den geliyor” dedi. Pazarcı Şefik Akman ise marula gelen zammı, ‘ürünün soğuğa dayanıksız olmasına’ bağladı. 

ÜRÜN YOLDA DONDU

Pazarcı Mürsel Coşkun, ürünlerin yolda kaldığını ve donduğunu bu yüzden fiyatların arttığını ileri sürdü. Taze fasulyenin kilogram fiyatının 6 liradan 8 liraya çıktığını belirten Coşkun, salatalığın 4 liradan, domatesin ise 3-5 liradan satıldığını kaydetti.

İŞTE ZAMLI FİYATLAR

Ürün    Fiyat

Domates    3-5

Salatalık    4

Biber    8

Mantar        6

Havuç    2,5

Marul    3

Maydanoz    1

Dere otu    1,5

Ayva    5

Armut    5

Portakal    2-2,5

Mandalina    2-2,5

Ispanak    2,5-3

Patates      1,5-2,5

Soğan      1,5-1,75

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X