Fiyatları altüst eden fırıncı: 250 gram ekmek 39 kuruş

Bursalı fırıncı 35 yıldır piyasanın yarısından da ucuza ekmek satarak hem tüketicinin yüzünü güldürüyor, hem de Bakan Faruk Çelik’in sözlerini bir kez daha haklı çıkarıyor. Odunlu fırında 650 gram ekmek 1 liradan, 1300 gram ekmek ise 2 liradan kapışılıyor

Fiyatları altüst eden fırıncı: 250 gram ekmek 39 kuruş

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in ekmek zammına ilişkin, “Standart 250 gram ekmeğin maliyeti bellidir, Türkiye’nin genelinde de satış fiyatı bellidir. Neden 1 lira? Neden 1 lira 25 kuruş? Bunu haklı kılacak hiçbir neden yok” şeklindeki serzenişini haklı çıkaran Bursalı fırıncı, 250 gramı 39 kuruşa gelecek şekilde satış yapıyor. 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarının 1 lira 25 kuruşa kadar yükselmesine tepki göstererek, “Bazı illerde 75 kuruş, bazılarında 80 kuruş, bazılarında 85 kuruş, belli sayıdaki illerde de 1 lira ve 1 lira 25 kuruş. Yani bizim de zaten sesimizin yükseltmemizin altında yatan bu. Neden 1 lira? 1 ekmeğin 61 kuruş maliyeti var” şeklinde serzenişte bulundu. 

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir fırıncı fiyatları bakanlığı açıkladığı 61 kuruşun da altına çekerek 250 gram ekmeği 39 kuruşa satıyor. Ağırlıklı olarak bin 300 gramlık ekmek yapan ve bunu 2 liradan satan fırın müşteri akınına uğrarken fırının yetkilisi Mustafa Eraslan fiyatları yıllardır minimum seviyede tuttuklarını dile getirdi.

“BU FİYATLARLA BİLE KAR EDİYORUZ”

“Odunlu fırında imal ettiğimiz 1300 gram ekmeği 2 liraya satıyoruz, karımızın en düşük seviyelerde tutuyoruz” diyen Mustafa Eraslan, ” Başka bir şubemiz yok. Sadece burada satış yapıyoruz. O yüzden maliyetlerimiz düşük. Biz bin 300 gram ekmeği 2 liradan, 650 gramlık ekmeği ise 1 liradan satıyoruz. Sayın Bakanımız çok mantıklı bir fiyat verdi. Biz ekmeğimizi bakanlığın açıkladığı fiyatın da altına satıyoruz. Karımızı asgari düzeyde tutarak halkımıza hizmet veriyoruz. Biz yıllardır bu fiyata satış yaparak kar edebiliyoruz. Fırıncılar da karlarından biraz fedekarlık yaparak daha iyi hizmet verebilirler. Asgari ücret bin 300 lira oldu ama vatandaşın giderini arttırmak doğru değil. Fırıncılar bu zamla fırsatı kara çevirmesinler. Birazda halkı düşünsünler” dedi.

MÜŞTERİ BU FIRININ YOLUNU TUTUYOR

Ekmek almak için fırının yolunu tutan müşteriler 35 yıllık fırının yıllardır düşük fiyatla ekmek sattığını dile getirerek, “Biz fırınımızdan memnunuz. Zam olmasın. Biz genelde ekmeği buradan alıyoruz, fiyat olarak, kalite olarak gayet memnunuz. Ekmek milletin temel ihtiyacı. Bu temel ihtiyaç ne kadar ucuza karşılanırsa millet için o kadar iyi olur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik’in talimatını bu fırınımız uygulamış oluyor. Perşembe günü buranın pazarı olduğundan herkes ekmeğini buradan alıyor. Bu sayede sürümden kazanmış oluyorlar” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X