Flaş iddia! Irak ordusu ve Peşmerge ateşkeste anlaştı

Uluslararası haber ajansı Reuters, Irak ordusu ve Peşmerge’nin ateşkes konusunda anlaştığı iddia edildi.

Flaş iddia! Irak ordusu ve Peşmerge ateşkeste anlaştı

Irak güçleri ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge’nin Irak’ın kuzeyinde ateşkes konusunda anlaştığı ileri sürüldü.

 

Irak ordusu, son olarak Irak-Suriye sınırındaki Rabia sınır kapısını ele geçirdi. ABD’nin Erbil’den Suriye Demokratik Güçleri’ne silah sevkiyatı yapmak için kullandığı iki güzergahtan biri el değiştirdi. Irak ordusu sevkiyat için kullanılan diğer sınır kapısını da kontrol altına almak için harekete geçti. 

Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleri, Irak-Suriye sınırındaki Rabia gümrük kapısını ele geçirdi.

ABD, Suriye’deki Rakka ve Deyrizor’da DAEŞ’e karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri’ne silah sevkiyatını bu kapı üzerinden yapıyordu.

 

ABD SİLAH SEVKİYATI YAPIYOR

Erbil havalimanınan indirilen silahlar TIR’larla Rabia sınır kapısından geçirilerek Suriye’ye ulaştırılıyordu. Peşmerge’nin Rabia bölgesinden çekilmesiyle sınır kapısı Bağdat’ın kontrolüne geçti. Peşmerge güçlerinin Ovaköy sınır bölgesinin bulunduğu alandan da çekildiği belirtiliyor.

Yarubiye olarak da anılan Rabia, ABD yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri’ne silah sevkiyatı yaptığı iki güzergahtan biri. İkinci güzergahı Malikiye bölgesinde bulunan Semelka sınır kapısı oluşturuyor. Bu bölgede Peşmerge güçleriyle Irak ordusu arasında çatışma yaşandı belirtiliyor.

 

TILLERSON’DAN BAĞDAT’A MESAJ 

ABD, Kuzey Irak’ta ordu ile Peşmerge güçlerinin karşı karşıya gelmesinden endişeli olduğunu duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı Rex Tillerson İsviçre’den Bağdat’a mesaj gönderdi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi’den Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin müzakere teklifini kabul etmesini istedi.

Tillerson, “Kuzey Irak’ta geçen ay ortaya çıkan gerilim kaygı verici. Her iki tarafa da Irak ve Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalardan kaçınmaları çağrısında bulunuyorum. Ayrıca Başbakan İbadi’yi, Erbil’in Irak anayasası temelinde müzakereler için yaptığı teklifi kabul etmeye davet ediyorum” dedi.

Bu açıklamanın ardından Tillerson ve İbadi bir telefon görüşmesi yapmıştı. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin havalimanlarını ve sınır kapılarını federal yönetime teslim etmesi gerektiğini söylemişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X