Fotoğraflarla mevsimlik işçiler

22. Bursa Fotoğraf Günleri kapsamında ziyaretçilerine kapılarını açan “Mevsimlik Tarım İşçileri” temalı fotoğraf sergisi, birbirinden etkileyici karelerle sanatseverlerden tam not aldı.

Fotoğraflarla mevsimlik işçiler

DİLEK ATLI

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ile Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği (BUFSAD) organizasyonuyla gerçekleştirilen 22. Bursa Fotoğraf Günleri, kentin birçok farklı noktasında ziyaretçilerine kapılarını araladı.

Etkinlik kapsamında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Proje Sergisi olan “Mevsimlik Tarım İşçileri” konulu sergi, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde görücüye çıktı. Sergi, 16 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

‘TÜRKİYE’NİN YARASI…’

İstanbul Avusturya Kültür Ofisi, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği katkılarıyla gerçekleştirilen sergide birbirinden etkileyici kareler dikkat çekiyor.

Etkinlikle ilgili olarak BUFSAD Başkanı İlhan Özer, kentin sanat hayatına katkı sağladıklarına değinerek şunları aktardı:

“Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde gerçekleşen karma sergi, mevsimlik işçilerin hayatlarından kareleri gözler önüne seriyor. Türkiye’de son yılların önemli ve devam eden bir sorunu olan mevsimlik işçiler, gerçekten büyük bir emeğin sonucu olarak bugün Bursalı ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.”

 

‘FARKINDALIK YARATMAK…’

BUFSAD’ın davetlisi olarak Ankara’dan geldiklerini belirten AFSAD Başkanı Mustafa Ertekin, “Fotoğrafla toplum üzerinde farkındalık yaratmak amacını güdüyoruz. Mevsimlik tarım işçileri de Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olarak biliniyor. Biz de bu konu ile ilgili belgesel bir çalışma yaptık. Toplumu konuyla ilgili yüz yüze getirip düşünmesini sağlamak istedik. 10 farklı ilde 83 fotoğrafçı çalışarak etkileyici bir çalışmaya imza attı” dedi.

Proje koordinasyonunda emeği geçen AFSAD üyesi Asuman Ergüney ise, “Sahada yer alan 83 fotoğrafçıdan biri olarak elimizden geldiğince mevsimlik tarım işçilerinin zor hayatını objektifimizden yansıtmaya çalıştık. Bursa’dan sonra sergi Malatya’da izleyiciyle buluşacak” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X