Fransa ve İngiltere’den o aşıya onay çıktı!

Fransa ve İngiltere, Amerikalı ilaç firması Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımını onayladı.

Fransa ve İngiltere’den o aşıya onay çıktı!

Fransa, ABD’li ilaç firması Moderna’nın geliştirdiği yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının kullanımını onayladı.

Fransa Yüksek Sağlık Kurumundan yapılan açıklamada, söz konusu aşının kullanımına onay verildiği, aşının Covid-19’a karşı etkili olduğu ve 18 yaş ve üzeri kişilere uygulanabileceği belirtildi.

Bununla birlikte, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumundan (MHRA) yapılan açıklamada, aşı adayının yaygın kullanım için güvenli olduğu bildirildi.

Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısı, ülkede kullanımına izin verilen ikinci aşı oldu. Ülkede daha önce Pfizer/BioNTech’in Covid-19 aşısı onaylanmıştı.

Böylece Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısı ülkede yaygın kullanımına izin verilen üçüncü aşı oldu. Ülkede daha önce Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca Covid-19 aşıları onaylanmıştı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen MHRA İcra Kurulu Başkanı Dr. June Raine, “Bugün onaylanan aşı, halka ve sağlık sektörüne cesaret verici nitelikte. Mevcut tüm verilerin kapsamlı bir değerlendirilmesinin ardından yaygın kullanımı için onaylanmış üçüncü Covid-19 aşısına sahip olmak ulaşılması gereken önemli bir hedefti. Kurumun bunu gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olmasından gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Raine,  MHRA’nın kullanılmaya başlandıktan sonra tüm Covid-19 aşılarının yan etkilerini kontrol ettiğini bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X