Fransa’da olağanüstü hal 3 ay sürebilir

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’teki terör saldırılarının ardından ülke çapında ilan edilen olağanüstü hal durumunun 3 aya kadar uzatmak istediklerini söyledi.

Fransa’da olağanüstü hal 3 ay sürebilir
HABERİ PAYLAŞ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülke genelinden gelen belediye başkanlarına hitap etti.

Konuşmasına sabah saatlerinde Saint-Denis banliyösünde yürütülen polis operasyonunu hatırlatarak başlayan Hollande, operasyonda görevli polis ve güvenlik ekiplerine teşekkür etti.

Hollande, Paris’teki saldırıların IŞİD tarafından yapıldığını anımsatarak, örgütün Avrupa’daki işbirlikçilerine silah ve finansman sağladığını ifade etti.

“DAEŞ’e (IŞİD)karşı yaptığımız operasyonlar yoğunlaştı ve gerektiği sürece operasyonlara devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Hollande, uluslararası topluma da bu konuda sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısında bulundu.

IŞİD’e karşı hava operasyonlarında kullanılmak üzere Charles de Gaulle uçak gemisinin bölgeye gönderildiğini belirten Hollande, böylece bölgedeki vuruş güçlerinin üç katına çıktını kaydetti. 

Terörle mücadele konusunu görüşmek üzere haftaya Rusya ve ABD’ye gideceğini ifade eden Hollande, “Sadece birkaç ülkeyi değil tüm dünyanın huzurunu tehdit eden bu örgütü ortadan kaldırmak gerek” diye konuştu.

Saldırıların olduğu akşam ilan edilen olağanüstü hali de üç aya kadar uzatmak istediklerinin altını çizen Hollande, ilgili yasa tasarısının bu gece meclise sunulacağını söyledi.

Olağanüstü hal durumunun, bazı özgürlükleri kısıtlayabileceğine vurgu yapan Hollande, “Bu savaşın galibi olmak için sabretmek gerekiyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X