Fransız PSA’dan İran’a dev yatırım

Fransız PSA, İran pazarındaki payını artırmak için Iran Khodro ile 400 milyon Euro tutarında üretim anlaşması yaptı.

Fransız PSA’dan İran’a dev yatırım

Peugeot ve Citroen markalı otomobillerin üreticisi Fransız PSA Ortadoğu’nun en büyük otomobil pazarı olan İran’a dönüş için Iran Khodro ile üretim anlaşmasına nihai halini verdi.

PSA’nın yaptığı açıklamaya göre, ocak ayında yapılan ön anlaşma çerçevesinde kalınarak Iran Khodro ile PSA’nın yüzde 50’şer ortak olduğu şirket gelecek beş yılda yeni modellerin üretimine ve Ar-Ge’ye 400 milyon Euro yatırım yapacak. PSA-Iran Khodro ortaklığı 2017’nin ikinci yarısından itibaren Peugeot 208, 2008 ve 301 modellerini üretmeye başlayacak. 

PSA ayrıca İran pazarını ABD’nin baskıları nedeniyle 2011 yılında terk etmesinden kaynaklanan zararlar nedeniyle Iran Khodro’ya 446 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini şubat ayında açıklamıştı. İran’ın geçen yıl temmuz ayında nükleer programını sınırlamayı kabul etmesiyle birlikte ülkeye uygulanan uluslararası ekonomik yaptırımlar kaldırılmaya başlandı. PSA’nın yanı sıra Renault ve Volkswagen gibi Avrupalı otomobil üreticileri de artık İran pazarına girmeye çalışıyorlar. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X