Fransızlar Opel’e talip

General Motors’un Almanya’daki kuruluşu olan OPEL’in Fransız PSA holdingine satışı için görüşmeler yapıldığı öğrenildi.

Fransızlar Opel’e talip

Fransız otomotiv şirketi PSA Peugeot Citroen’in Amerikan General Motors’a (GM) ait olan Opel’e talip olduğu açıklandı. PSA’nın sözcüsü Alman Haber Ajansı’na, ‘şirketin incelemekte olduğu stratejik inisiyatifler arasında Opel’in de adının geçtiğini’ açıkladı. PSA holdinginin sözcüsü, daha ayrıntılı bilgi veremeyeceğini ve muhtemel devralmanın mali çerçevesi hakkında açıklama yapmayacaklarını belirtti. Şirketinin GM ile 5 yıldır işbirliği yaptığını ve şimdiye kadar çeşitli ortak projeler geliştirdiklerini dile getiren sözcü, Opel’in kardeş kuruluşu olan Vauxhall’ın da PSA’ya devredilmesinin söz konusu olup olmadığı hakkında açıklama yapmadı. Opel ile PSA arasında 2013 yılında araştırma ve geliştirme ortaklığı kararlaştırılmış ve iki markaya ait modellerden bazılarının aynı platformda üretilmesine başlanmıştı.

KÂRA HASRET KALDI

1999 yılından beri kâra geçemeyen Opel, 2015 yılında 813, 2016’da ise 257 milyon dolar zarar etti. Yaptırımlar nedeniyle güçlü olduğu Rusya pazarını kaybeden Opel’in, AB’den ayrılmaya karar veren Britanya’daki konumu da sarsılmıştı. Britanya Opel’in en fazla satış yaptığı piyasa sayılıyor. Anvers ve Bochum’daki tesislerini kapatmak zorunda kalan Opel yeni modellerinin beğeni bulması sayesinde 2018 yılında kâra geçmeyi planlıyor. 2008 yılında patlak veren finans ve ekonomi krizi GM’e de ağır darbe indirmiş ve Opel’in ana holdingden ayrılarak bir Kanada – Avusturya ortaklığı olan Magna’ya satılması kararlaştırılmış ancak GM satıştan vazgeçmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X