Freddie Gray’in ölümünde flaş gelişme

ABD’de gözaltındayken hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in ölümü üzerine başlatılan soruşturmada, Gray’in nakil sırasında yaralandığı tespitine yer verildi.

Freddie Gray’in ölümünde flaş gelişme

ABD’nin Baltimore kentinde gözaltındayken hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in ölümü üzerine başlatılan soruşturmada, Gray’in tutuklama sırasında değil, nakil sırasında yaralandığı tespitine yer verildi. 

Gray’in ölümüne ilişkin soruşturma dosyasının savcıya gönderilmesinin ardından basına sızan haberlere göre, siyahi gencin tutuklama sırasında yaralandığına dair hiçbir kanıt bulunamadı.

Reuters, Gray’i muayene eden adli doktorun raporuna dayanarak, 25 yaşındaki siyahi gencin ölümüne polis nakil aracında boynunu kırmasına neden olan darbenin yol açtığını yazdı. Baltimore polisi de Gray’in kafasındaki yaranın polis aracının arkasındaki cıvatayla örtüştüğünü ileri sürmüştü.

Benzer şekilde, ABC News, Gray’in kafasını polis aracının arkasındaki civatalara vurduğunu, ancak buna neyin neden olduğunun belirsizliğini koruduğuna işaret etti.

Söz konusu darbenin gencin boynunun kırılmasına neden olduğu belirtilen haberde, aracın sürücüsünün ifadesine henüz başvurulmadığı kaydedildi.

Washington Post gazetesi ise kamuoyuna sunulmayan soruşturma dosyasından ele geçirdiği bir belgeye dayanarak, Gray’le aynı nakil aracında bulunan bir tutuklunun ifadesinde, siyahi gencin “duvarları yumrukladığını duyabildiğini” ve “kendini kasten yaralamaya çalıştığını” söylediğini aktardı.

Haberde, şu anda hapishanede bulunan tutuklunun, nakliye aracındayken metal bir bölme ile ayrıldığı Gray’i göremediği bilgisine yer verildi. 

Araç 3 değil, 4 kez durdu

Bu arada, Baltimore Emniyet Müdür Yardımcısı Kevin Davis, Gray’i taşıyan polis nakil aracının daha önce açıklandığı gibi 3 değil, 4 kez durduğunu bildirdi.

Aracın daha önce bilinmeyen durağını, “özel bir işletmenin” güvenlik kamerasındaki kayıtlar ortaya çıkardı. 

Gray solunum cihazı talep etti

Polis raporunda dikkati çeken bir başka nokta ise, yerel saatle 08.40’ta tutuklanan Gray’in polis nakil aracına bindirilirken, astım hastalarının kullandığı solunum cihazı talebinde bulunmasıydı.

Raporda, ayrıca araç sürücüsünün, Gray’in öfkeli davranışlar sergilediğini rapor ettiği belirtildi. Araç, son olarak Gray’in araçtan çıkarılarak prangalanması sırasında dururken, sürücü bu durağın ardından takviye polis istedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X