Gambiya’da şimdi de ‘first lady’krizi

Eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh’nin ülkeyi terk etmesiyle yaşadığı siyasi krizi atlattığı düşünülen Gambiya halkı şimdi de kimin ‘First Lady’ olacağını tartışıyor.

Gambiya’da şimdi de ‘first lady’krizi

Jammeh’nin ülkeyi terk etmemesi nedeniyle başkanlık yeminini Senegal’de eden Gambiya Devlet Başkanı Barrow, bu kez de törende iki eşiyle birlikte verdiği pozla gündemde. Zira Barrow, Afrika’nın ilk çok eşli devlet başkanı olmayacak olsa da eşlerinden hangisinin first lady olacağı henüz netleşmiş değil.

Güney Afrika’da çok eşlilik geleneksel bir hak olarak kabul ediliyor ve bu adeti yaşatmak isteyen topluluklar için yasalarla korunuyor.

BİR MİLYAR YIL YÖNETECEKTİ

Bu arada Gambiya’da geçen ay gerçekleştirilen seçimlerin ardından koltuğu bir türlü bırakmayan Yahya Jammeh’in ülkeyi apar topar terk etti.

Gambiya’da iktidarı 1994’te darbe ile ele geçiren Jammeh, ‘Allah izin verirse ülkeyi bir milyar yıl yönetmek istiyorum’ demişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X