Gazilik unvanına 31 yıl sonra kavuştu

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, 1984 yılında teröristlerle girilen çatışmada yaralanmasına rağmen “gazilik” unvanı kapsamı dışında bırakılan Lokman Kurt, açtığı davayı kazanarak, maaşını almaya başladı.

Gazilik unvanına 31 yıl sonra kavuştu

Afyonkarahisar’da yaşayan 51 yaşındaki Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerlik görevini Şemdinli’de şoför olarak yaptığını söyledi.

 

Umurlu sınır karakoluna erzak götürdüğü sırada bölücü terör örgütü tarafından pusuya düşürüldüklerini anlatan Kurt, “Akşam karanlığıydı, mermilerin isabet etmesi sonucu yaralandım. Hakkari Devlet Hastanesine kaldırıldım, daha sonra sevk edildiğim Gülhane Askeri Tıp Akademisinde ameliyat oldum” dedi.

 

Tedavisi sonrası askerliğe elverişli olmadığı yönünde rapor verildiğini dile getiren Kurt, “Tabii raporu almak istemedim ama zaten taburcu edildikten sonra 2,5 yılım hastanede geçti. 10 yıl sonra gazilik unvanı verilmesi için başvurdum ancak sonuç alamadık. Daha sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi yöneticilerinin öncülüğünde, tekrar başvuru yaptım. Davayı kazanarak, gazilik unvanını 31 yıl sonra aldım” diye konuştu.

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, Kurt’un yaşadıklarını öğrendikten sonra kendisine yardımcı olmaya karar verdiklerini ifade etti.

 

Lokman Kurt’un gazilik unvanına sahip olması için gerekli işlemleri başlattıklarını dile getiren Kumartaşlı, önce askeri hastaneden yeniden rapor aldıklarını belirtti.

 

Raporla Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapıldığını aktaran Kumartaşlı, şöyle devam etti:

 

“Başvurumuz sürenin geçtiği ve evrak eksikliği gerekçesiyle reddedildi. Olay yeri tutanağı, görev emri gibi evrakların olmadığı bahane edildi. Biz de Ankara’da bu tür davalarda bize yardımcı olan avukatımız Halil Öztürk aracılığı ile dava açtık. Kurumların evrak muhafaza zorunluluğunu mahkemenin dikkatine sunduk. Mahkeme bizi haklı buldu. Davayı kazanarak, Lokman ağabeyimize 31 yıl sonra hak ettiği gazilik unvanı ve haklarının verilmesini sağladık.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X