Gazprom: Ankara Türk Akımı’ndan vazgeçmedi

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesinin ilk ayağının inşasında Ankara ile anlaştıklarını açıkladı.

Gazprom: Ankara Türk Akımı’ndan vazgeçmedi
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye’nin Türk Akımı’nın 2,3 ve 4’üncü hatlarından vaz geçmediğini ifade eden Medvedev, projenin Avrupa’nın talebine göre gelişeceğini söyledi.

“Anlaştık”

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Medvedev, “Türkiye ile önce birinci hat, daha sonra da diğer hatların inşası konusunda anlaştık. Ankara’nın diğer hatlardan vaz geçtiği iddiaları doğru değil…” dedi.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı ile ilgili anlaşmanın Türkiye’de 1 Kasım’da yapılacak seçimlerden önce imzalanmasının zor olduğunu ifade etmişti. 

“Türkiye’nin durumu önemli”

Türkiye’de yeni hükümetin kurulmasını bekleyeceklerini ifade eden Novak, “Biz yarın bile müzakerelere hazırız. Ancak burada Türkiye’nin durumu önemli. Seçimlerden ve yeni hükümet kurulmadan bunu yapılması mümkün gözükmüyor…” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Rusya, Türk Akımı’nın haziran ayında inşasına başlanacağını açıklamıştı. Ancak Türkiye’de devam eden siyasi belirsizlik ve doğalgaz fiyatlarında pazarlıkların sürmesi nedeni ile imzalar yılbaşından bu yana atılamadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2014’de Türkiye’ye yaptığı ziyarette Güney Akım’ın iptal olduğunu, Türk Akım’ı konusunda mutabakata varıldığını açıklamıştı.

​15,75 milyar metreküplük doğalgaz

Gazprom’un toplam 63 milyar metreküp kapasite planladığı Türk Akımı’nın ilk hattından sevk edilecek 15,75 milyar metreküplük doğalgazı Türkiye almak istiyor. 

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Gazprom kaynakları Türkiye’ye doğrudan doğalgaz arz edecek ilk hattın 4,3 milyar Euro’ya mal olacağını, toplam 4 hattın ise maliyetinin 11,4 milyar Euro olacağını belirtmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X