‘Gelişmeler Türk Akımı’nı etkilemez’

Rus enerji devi Gazprom’un Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller, son dönemde yaşanan siyasi gelişmelerin Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini etkilemeyeceğini belirtti.

‘Gelişmeler Türk Akımı’nı etkilemez’

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’ın haberine göre, Miller, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesinin hükümetlerarası sözleşme metni için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Miller, son dönemde Suriye’de yaşanan siyasi gelişmelerin projeyi etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, ”Türk Akımı için hükümetlerarası sözleşme metninin hazırlanması için çalışmalar sürüyor. Hiçbir faktör çalışmalarımızı etkileyemez” dedi.

KAPASİTE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Gazprom, önceki gün Türk Akımı’nın daha önce planlandığı gibi 63 milyar metreküplük kapasiteye sahip olmayacağını, bunu 32 milyar metreküpe indirme kararı aldığını açıklamıştı. Miller, yaptığı açıklamada, Rus gazını Baltık Denizi’nden Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım-2 projesinin geliştirilmesi nedeniyle böyle bir karar alındığını belirtmişti. 

Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, yaptığı açıklamada, ”Biz şu aşamada Türk Akımı’nın iki fazından bahsediyoruz. Bunun toplam kapasitesi de 31,5 milyar metreküp doğalgaz olacak. Projenin ilk kısmı 15,75 milyar metreküplük bir kapasiteye sahip olacak ve sadece Türkiye’yi besleyecek. Planladığımız ikinci kısım, kalan kapasiteyi Güneydoğu Avrupa’ya aktaracak” ifadelerini kullanmıştı.

1 YIL ERTELENSE BİR ŞEY OLMAZ

 

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, ”Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin ilk hattını Aralık 2016’da tamamlayabilirdik ancak bu tarih erteleniyor. Bununla birlikte eğer proje bir yıl ertelense bile korkulacak bir şey olmaz” dedi.

Projenin ertelenmesinin nedeninin Türkiye’deki siyasal belirsizlik olduğunu belirten Medvedev, ”Türkiye’de geçici bir hükümet var. Seçimlerde 1 Kasım’da yapılacak. Seçimlerin ardından hükümetin oluşturulması da belli bir zaman alabilir. Ancak Türk yetkililer Türk Akımı’nın ilk hattının kendileri için önemli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte projenin her dört hattının tamamlanmasına destek verdiklerini de ifade ettiler.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X