‘Gerçek sorun kapitalizm’

Antalya’da düzenlenen G20 zirvesi öncesi iş dünyasının katıldığı B20 toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, ses getirecek açıklamalarda bulundu.

‘Gerçek sorun kapitalizm’

Koç, “Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir” dedi.

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç ve Pelin Ünker’in haberine göre, Antalya’da düzenlenen B20 zirvesinde konuşan Ali Koç, “Bill Gates diyor ki, 100 bin dolarla siz sıtma ile mücadele edebilirsiniz. Bir insanın saçlarının dökülmesine karşı kellik ilacı için büyük paralar dökülürken insanları öldüren sıtmaya karşı mücadele saç dökülmesine karşı mücadeleden daha zayıf kalıyor. Eğer bu problemlere eğilmezsek sonuçta günlük hayatta karşılaştığımız bu olumsuz şeyler kaçınılmaz olacak” dedi. 

“Küreselleşmenin insan tarafı yok” diyen Koç,  “İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. 60 milyon insan evini terk etti ve kötü insan hakları altında düşük ücretlerle çalışmaya hazırlar. Burada özgür olarak serbest olarak dolaşamayan tek unsur insan” diye konuştu. 

Koç, İkinci Dünya Savaşı’na göre gelirin 50 kat arttığını ancak gelir dağılımına bakıldığında büyük bir ayrım olduğunu vurguladı. Koç, “Buradaki eşitsizliği anlamak için Einstein olmaya gerek yok. Eşitsizliği asgari düzeye indirmek için yapılacak çok fazla senaryo var. Paradigmalar değişmeli” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X