Gerçekçi beyan verin kota yok

Önümüzdeki günlerde başlayacak zeytin alım kampanyasına yönelik hazırlıklarda sona gelindiğini belirten Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, ”50 bin ton ürün almayı hedefliyoruz. Kota uygulaması olmayacak” dedi.

Gerçekçi beyan verin kota yok

Marmarabirlik, 2017-2018 ürün alım kampanyası öncesinde 8 kooperatifin yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle değerlendirme toplantısı yaptı. Gemlik, Mudanya, Erdek, Orhangazi, İznik, Edincik, Mürefte ve Marmara Adası kooperatif yönetimlerinin katıldığı toplantıda, kampanya döneminde ürün alım miktarının artırılmasına ilişkin hedef ve stratejiler değerlendirildi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, toplantının açılış konuşmasında, 2017-2018 ürün alım kampanyasının hazırlıklarında sona gelindiğini belirterek, 20 Eylül’de başlayan rekolte beyan alımlarının 20 Ekim’e kadar devam edeceğini bildirdi.

GERÇEKÇİ BEYAN VERİN

Marmarabirlik’in satışlarının son yıllarda 40 bin tonlara yaklaştığını dile getiren Asa, satışların her geçen yıl artmasıyla rollerin de değiştiğini vurguladı. Asa şöyle devam etti: ”Önümüzdeki günlerde 2017-2018 ürün alım kampanyası başlayacaktır. Önceden ürün almamak için kota uygulanırken, şimdi ise daha fazla ürün alabilmek için alternatifler aranmaktadır. Yönetim kurulumuzla aldığımız karar doğrultusunda bu yıl şartlar ne olursa olsun kota uygulanmayacaktır. Ortaklarımız kota uygulanacak diye daha fazla beyan vermesinler. Gerçek dışı beyanlar nedeniyle Marmarabirlik’in alım planı şaşmakta, bu durum hem fiyat politikasına hem de satışlarımıza olumsuz yansımaktadır. Doğru ve gerçeğe yakın rekolte beyanları, hepimizin başarılı bir kampanya dönemi geçirmesini sağlayacaktır. Ortaklarımızdan bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.”

TAHMİNİ BÖLGE REKOLTESİ 161 BİN TON

Hidamet Asa, kampanya döneminden önce rekolte tahminine yönelik saha çalışması yapıldığının altın çizerek, ”Marmarabirlik teknik ekipleri tarafından bahçelerdeki zeytin ağaçları da dahil olmak üzere köy köy, mahalle mahalle detaylı bir saha çalışması yapılmıştır. Ürün olmayan bölgeler de hesaba katıldığında yeni ağaç sayıları ile birlikte bölgemizde toplam 161 bin ton rekolte olacağı tahmin edilmektedir. Bunun 133 bin 500 tonunun sofralık, geri kalan 27 bin 500 tonluk kısmının ise yağlık olacağı öngörülmektedir. Bu yıl sofralık zeytinde bölge rekoltesi 133 bin 500 ton olarak beklenmesine rağmen kota uygulaması yapılmayacaktır” diye konuştu.

ÖDEMELERDE SIKINTI OLMAYACAK

Kampanya kapsamında ürün bedeli ödemeleri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını belirten Asa, ”Kampanyanın açıldığı gün itibariyle fiyatları açıklamayı düşünüyoruz. Aynı zamanda ürün bedellerinin ödenmesi hususunda, yüzde 80’e yakın kısım peşin, geri kalan kısım da kampanya dönemi bitiminde ödenecek şekilde planımızı yapmaktayız. Kısaca bu yıl ürün alabilmek için bütün alternatifler değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

‘TABULAR YIKILDI’ DEDİ GELİŞMELERİ SIRALADI

-Ürün bedeli ödemeleri kampanya döneminde tamamlandı.

-2010 yılından bugüne kadar hiç kredi kullanılmadı.

-Yeşil ve üretici havuzundan olgunlaşmış zeytin alındı.

-Ar-Ge çalışmalarıyla kalite standartları yükseltildi.

-Marmarabirlik’in depolama kapasitesi artırıldı.

-Entegre tesislerin kapasitesi yılda 50 bin tona çırarıldı.

-Birliğe bağlı tüm kooperatiflere çeşitli yatırımlar yapıldı.

-Marmarabirlik ihracatta 5 kez birincilik ödülünün sahibi oldu.

-İlk defa öz kaynaklarla 17 milyon TL kar payı dağıtıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X