Geri çağırma ocakta başlayacak

Volkswagen, emisyon değerleri manipüle edilen araçları ocak ayından itibaren geri çağıracağını duyurdu.

Geri çağırma ocakta başlayacak

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller, operasyonun 2016 yılı sonuna kadar sürmesinin beklendiğini belirterek, ”İtina hızdan daha önemlidir” dedi.

VW Başkanı, manipülasyon skandalına ‘az sayıda personelin’ karıştığını söyledi. Operasyonun EA 189 motorunun kullanıldığı taşıtları kapsayacağına işaret eden Matthias Müller, ülke ve taşıtın farklı özelliklerine bağlı olarak müdahalede bulunacaklarını vurguladı.

Müller, ”Birkaç değil binlerce çözüm söz konusu. Birçok araç için yazılım güncellemesi yeterli olacak. Ama bazı araçların enjeksiyon sistemleri ve katalitik konvertörleri değiştirilmek zorunda kalabilecek” diye konuştu.

Almanya’nın dev otomotiv şirketlerinden Volkswagen’in dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu araçta gaz emisyon değerlerini manipüle eden hatalı yazılımları kullandığı ortaya çıkarılmıştı. Almanya’da 2 milyon 800 bin aracın emisyon değerlerinin manipüle edildiği sanılıyor. VW, ABD’de ise para cezası ve tazminat davaları ile karşı karşıya.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X