Gıdada fiyat oynaklığı ortadan kalkacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, hükümet olarak gıda fiyatlarındaki oynaklığı ortadan kaldırmaya yönelik yoğun çalışma içerisinde olduklarını ifade etti.

Gıdada fiyat oynaklığı ortadan kalkacak
HABERİ PAYLAŞ

Tüfenkci, bu kapsamda oluşturulan gıda komitesinin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında bugün (dün) toplanacağını belirten Tüfenkci, gerek bakanlığının gerekse komitedeki bakanlıkların toplantıda önerilerini tartışarak, son noktayı koyup, uygulamaya geçeceklerini söyledi.

Tüfenkci, gıda fiyatlarındaki değişkenliğe dikkat çekerek, ”Gıda fiyatlarına etki eden unsurların başında mevsimsel etkiler, arz-talep dengesi geliyor. Biz bunu stabil hale getirmek açısından gerek üretim bölgelerinin planlaması gerek belirlenen havzalarda piyasaya uygun ürünlerin üretilmesi noktasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, bunun ticarileştirilmesi noktasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın birlikte çalışmaları var. Yine bu aşırı stoklamadan dolayı fiyat oynaklığı oluşuyor ve fiyat artıyorsa bununla ilgili Ekonomi Bakanlığının ithalat tedbirleri de dahil olmak üzere birtakım tedbirlerin alınması gibi konuları tartışacağız. Maliye Bakanlığımız özellikle sebze ve meyve ticaretindeki eğer vergilendirme sisteminden dolayı birtakım sıkıntılar oluşuyorsa bununla ilgili önerilerin tartışılacağı geniş çaplı bir gıda komitesi toplantısı olacak. Merkez Bankamızın tespitleri ve sunumları olacak. Netice itibarıyla özellikle ticarileştirme noktasında üretici birliklerinin desteklenmesinden ve piyasada güçlü oyuncu olunmasına kadar birtakım tedbirlerimiz var” dedi.

PAZAR YERLERİ TEŞVİK EDİLECEK

Ürünlerdeki zaiyatı önleme noktasında daha önce aldıkları bir dizi tedbirleri hayata geçireceklerini anlatan Tüfenkci, sebze-meyve fiyatlarındaki kayıt dışılığı önlemeye yönelik adımlar atacaklarını vurguladı. Bu kapsamda belirledikleri 43 noktada yol kontrollerini hayata geçireceklerini dile getiren Tüfenkci, ”Önerilerimizden biri hal içi yapılan ticareti daha fazla teşvik etmek. Hal dışı özellikle kayıp kaçağın olduğu alanlarda birtakım tedbirler alarak bunu önlemeye yönelik önerilerimiz var. En önemlisi de pazar yerlerini teşvik ederek daha modern hale getirmek istiyoruz. Yine perakende ayağında özellikle bu zincir içerisindeki maliyet oluşturan unsurları azaltma adına önerilerimizi sıralayacağız ve en azından sebze ve meyve fiyatlarındaki oynaklığı stabil hale getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

ESNAFA UYARI

Bülent Tüfenkci, sebze ve meyvede künye uygulamasını hayata geçirdiklerini vurgulayarak, bunun uygulanması noktasında perakendeci esnafın biraz daha dikkatli olmalarını istedi. Bu noktada denetimleri daha da artırıp sıklaştıracaklarının altını çizen Bakan Tüfenkci, ”Çünkü biz ürün künyesiyle tüketicinin marketlere gittiğinde o ürünün nerede üretildiğini alım-satım fiyatların ve aradaki fiyat artışlarını görmesini istiyoruz. Bunu hayata geçirdik ama bunun hem tüketiciler hem de marketler noktasında denetimleri biraz daha artıracağız. Bu noktada özelikle perakende ticareti yapan esnafı buradan uyarmış olalım” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X