Giyinmeden uyumak faydalıymış!

Giyinmeden yatmak kulağa ne kadar mantıklı geliyor bilmiyoruz ama uzmanlar sağlık açısından giyinmeden yatmanın faydalı olduğunu düşünüyor. Uyuyanın üstüne kar yağarmış sözünü tarihten silecek iddiaya göre yapılan araştırmalarda giyinmeden yatmanın sağlığ

Giyinmeden uyumak faydalıymış!
HABERİ PAYLAŞ

Sağlıklı bir uyku için, uyku ortamının normal sıcaklıkta olması, uykuya dalmak için de vücut ısısının düşmesi gerekiyor. Ancak araştırmalar, çıplak uyumanın kaliteli uykunun dışında birçok faydası olduğunu gösteriyor. Amerikalıların sadece yüzde 8’i çıplak uyusa da Avrupa’da bu oran daha yüksek. Örneğin İngilizlerin üçte biri giyinmeden uyuyormuş.

 

Giyinmeden uyumak için 6 neden

 

Uykusuzluğa iyi geliyor

Avustralya’da yapılan araştırmaya göre uyku sırasında vücut sıcaklığı doğal bir şekilde düşüyor. Kalın pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmasını engelliyor. Sıcaklığınızın düşmesi genel olarak uyku kalitenizi de etkiliyor. Yani çıplak yatmak, insomnia (uyuyamama) hastalığına çözüm olabilir.

 

Cinsel organlar hava alıyor

 

Kadınlar üzerine araştırmalar yapan doktor Jennifer Landa’ya göre cinsel organlar uzun süre kapalı kaldıklarında bakteri üreterek hastalıklara sebep oluyor. Sıcak ve nemli bir organ olan vajina, mantar ve bakteriler için ideal bir alan. Çıplak yatıldığında vajina hava alarak mantar ve bakteri riskini en aza indiriyor. Yine erkeklerde de testisler, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm üretiyor.

 

Zayıflatıyor

 

ABD’de yapılan bir araştırmada soğuk bir odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insülin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Çünkü geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu düşürüyor. Bu da iştahı abur cubura değil sağlıklı gıdalara yönelecek şekilde düzenliyor.

 

Terlemeyi engelliyor

Eğer çıplak uyursanız öyleyse terlemeyeceksiniz demektir. Araştırmalara göre çıplak uyuyanların vücudu gece boyunca daha serin olduğu için saçları ve vücutları daha az yağ üretiyor. Bu durum da terlemeyi önlüyor.

 

Şeker hastalığından koruyor

 

Çıplak uyumanın şeker hastalığı ile de bir ilgisi var. Soğuk bir ortamda uyumak metabolizmayı güçlendiriyor, kan şekeri seviyesini düşürüyor, hatta Tip 2 diyabetten koruyor. Öyle ki bilim insanları, çıplak uyuyarak vücut ısısını düşürenlerin birkaç hafta içinde sağlıksız yağlarından daha rahat kurtulabildiğini saptadı. Bu da kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığı için bir kalkan oluşturuyor.

 

Cilt hastalıklarına engel oluyor

 

Cinsel organlar gibi koltuk alt ve ayaklar da uzun süre kapalı kalabilen ve bu yüzden kolayca mantar ve pişik görülebilen yerler. Çıplak yatarak ciltte oluşacak mantar ve benzeri rahatsızlıkları engelleyebilirsiniz.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X