Göçmen karşıtı Adalet Bakanı!

Göçmen karşıtı görüşleri nedeniyle Demokratlardan yoğun tepki çeken Senatör Jeff Sessions ABD Adalet Bakanlığı’na getirildi.

Göçmen karşıtı Adalet Bakanı!

Trump’ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği Yargıç Neil Gorsuch ise ABD Başkanı’nın yargıya yönelik açıklamalarını ağır bir dille eleştiridi.

 

ABD’de ‘şahin’ olarak tanınan 70 yaşındaki Senatör Jeff Sessions Senato’daki oylamada yeterli oy sayısına ulaşarak Adalet Bakanlığı görevine başladı. Sessions’un bu göreve uygunluğu yoğun tartışmalara yol açmıştı. Muhafazakâr senatörün Adalet bakanı olması 47’ye karşı 52 oyla kabul edildi. 

1980’li yıllardaki ırkçı ifadeleri ve faşist Ku-Klux-Klan’a sempati duyduğunu açıklaması Jeff Sessions’a Yüksek Mahkeme üyeliğine atanma şansını kaybettirmişti. ABD’nin yeni adalet bakanı ırkçı olduğu suçlamalarını geri çevirmişti. Kongre’deki hararetli tartışmalar sırasında, ırkçılıkla mücadele eden Martin Luther King’in eşinin kaleme aldığı mektuptan bazı pasajlar aktaran Demokrat Parti Senatörü Elizabeth Warren’e konuşma yasağı verildi. Bayan King mektubunda, Jeff Sessions’un seçme hakkını kullanmamaları için yaşlı siyahilere gözdağı verdiğini dile getirmişti. 

‘SAĞ AÇIKLARI’

Cumhuriyetçi çoğunluk Senatörlüğü henüz sona ermemiş olduğu için Sessions’un genel kurulda tahkir edilemeyeceği gerekçesiyle Warren’in söz hakkının elinden alınmasını kararlaştırmış, Demokrat Parti Senatörleri ise Elizabeth Warren’i desteklediklerini açıklamışlardı. 

Donald Trump kabinesinin ‘sağ açıkları’ arasında adı geçen Sessions’un Alabama Adalet Bakanlığı görevi sırasında basın sözcülüğünü yapan Stephen Miller Başkan Trump tarafından Beyaz Saray Siyasi Direktörlüğüne getirilmişti. Miller, vize ambargosu ve mülteci alma yasağı kararnamesini hazırlayan ekipte yer almıştı.

TRUMP’A AĞIR ELEŞTİRİ

ABD’de Beyaz Saray ile yargı sistemi arasında tartışmalı vize yasağı nedeniyle gerginlik yaşanırken, Başkan Donald Trump Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği Neil Gorsuch tarafından eleştirildi. 

Demokrat Partili Senatör Richard Blumenthal ile görüşen Gorsuch, Trump’ın yargıya yönelik sözlerinin moral bozucu ve üzücü olduğunu söyledi. Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme adayı Yargıç Neil Gorsuch’un Amerikan Senatosu’nun onayını alabilmesi için Demokrat Partili 8 senatörün ‘evet’ oyuna ihtiyacı var.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X